موش در گروه پستانداران قرارداردوجزءجوندگان به حساب می آیدوشامل سه گونه موش قهوه اي،موش سیاه وموش خانگی است. كه دراغلب نقاط دنيا مشاهده مي شوند.
از نظر اقتصادي موش ها علاوه بر خسارت به محصولات غذايي ، كشاورزي وخدمات بهداشتي همواره خطر بزرگي براي زندگي بشر محسوب مي گردند.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، موش‌ها سالانه 33 ميليون تن از مواد غذايي را نابود مي‌سازند كه اين ميزان براي تغذيه 130 ميليون نفر كافي است!‌ همچنين موش‌ها در كنار مصرف مواد غذايي خسارت‌هاي زيادي به تاسيسات و امكانات مراكز مصرف موادغذايي وارد مي‌كنند كه بررسي رقم خسارات وارد شده با توجه به توليدمثل سريع موش‌ها و ميزان زاد و ولد آنها (معمولا به‌طور متوسط سالی 5 بار زايش و هر بار حدود 14- 6 بچه به‌دنيا مي‌آورند) رقم بزرگي را تشكيل مي‌دهد. موش ها علاوه بر ضررهاي اقتصادي، در انتقال و انتشار بيماري‌هاي عفوني نقش عمده‌اي دارند

                موش ها مي توانند مخزن وعامل انتقال وانتشار عوامل بيماريزاي انساني اعم از ويروس ، ريكتزيا و انگل باشند

بيماري‌هايي مانند طاعون، تب راجعه، تيفوس، سالمونلوز، بيماري‌هاي قارچي، تريشين و تب گاز گرفتگي موش، از جمله بيماري‌هايي هستند كه از طريق انگل‌هاي خارجي، فضولات و ترشحات جوندگان، به‌صورت فيزيكي و تماس با موش‌هاي آلوده و گاز گرفتگي حيوان به انسان منتقل مي‌شوند.

.به همين دليل موش هايي كه در جوار انسان زندگي مي كنند، بعنوان يك آفت وکانون خطر بهداشتي تلقي مي گردند

 مسموميت از نوع سا لمونلايي از جمله بيماريهاي انتقال يافته توسط اين جانور مي باشد كه عامل بيماري از طريق خوردن غذاي آلوده به ادرار ، مد فوع يا بزاق موش به انسان منتقل مي گردد

راههای مبارزه با موش: در مبارزه با موش ميتوان مبارزه بيولوژيكي ، مبارزه مكانيكي و مبارزه شيميايي را نام برد

1- در مبارزه بيولوژيكی: استفاده از دشمنان طبيعي اين جانورمانند  سگها و گربه ها و ميكروب بيماري زا بعنوان عاملی جهت کنترل جمعیت آنهامیتوان  نام بردالبته.اين امر در بعضي از موارد که سگها و گربه هايي در محيط شهري ویا مملو از مواد غذايي زندگي مي كنند صدق نميكند چون این دشمنان طبیعی نیاری به شکار موش ندارند از ديگر دشمنان طبيعي موش ميتوان حيواناتي مانند سمور ، جوجه تيغي، جغد وپرندگان شكاري را نام برد.

2 -طریقه مکانیکی

در این طریق با استفاده از تله ها ویا برقراری سدها وحصارهایی می توان جوندگان را کنترل نمود.

 تله ها بر دو قسم اند: 1- تله زنده گیر 2- تله کشنده . بطور کلی نتیجه حاصل از تله چندان زیاد نیست ونمی تواند بکلی موشها را ریشه کن نماید ولی تعداد آنها را تا حدودی کاهش داد وخاصیت تله های زنده گیر ان است که می توان حیوانات شکار شده را پس از صید مورد مطالعه قرار داد

از آنجائيكه موشها براي توليد مثل وادامه زندگي به آب وغذا و پناهگاه احتياج دارند با سالم سازي و بهسازي محيط ميتوان شرايط زندگي را براي آنها نامساعد نمود.

عدم رعايت شهروندان در حفظ پاكيزگي شهر ،عدم جمع آوري صحيح زباله در سطح خيابانها،كوچه ها ، نهرها ، جويبارها و مسيلها و همچنين ورود فاضلاب اماكن به درون جويها وانهار و عدم تجهيز شهر به سيستم دفع فاضلاب شهري از جمله مهمترين عوامل وجود موش در شهر مي باشد

جهت بهسازی محیط می توان موارد زیر نام برد:

1-    لايروبي وبهسازی انهار و جوبهای فاضلاب

2-     جمع آوری بهینه زباله از درب منزل

3-     انجام عملیات کنترل موش در اماکن مخروبه و زمین بایراطراف

4-      جمع آوری تنه درختان قطع شده و بقایای آن در جوی ها

5-      مواد غذايي را در شيشه و ظروف در بسته قرار دهيد.

6-      زباله در ظروف درب بسته و روي سكوهاي 45 سانتي‌متري بالاتر از زمين باشد.

7-      كاغذ و صابون و موادغذايي را خارج از دسترس موش‌ها قرار دهيد.

8-      آب هاي راكد را خشك نموده و از نشت آب در خانه جلوگيري نماييد.

9-      گوني‌ها غلات را روي پايه قرار دهيد و هر ماه‌گوني‌ها را جابجا نماييد.

10-      سوراخ‌هاي بيشتر از 6 ميلي‌متر را با سيمان و خرده شيشه پر نماييد.

11-      شاخه‌هاي درختاني كه نزديك سقف است بايد بريده شود تا موش به داخل ساختمان نيايد.

12-      با نصب توري مناسب روي سوراخ تهويه و نصب كف شور و مجراي فاضلابرو از ورود موش به داخل منزل جلوگيري نماييد.

3-مبارزه شيميايي

در مبارزه شيميايي نيز از مواد دور كننده ،عقيم كننده ومسموم كننده براي از بين بردن موشها استفاده ميشود .در استفاده از سموم نيز ميتوان از انواع روش تدخيني ،گردپاشي ، سمپاشي و طمعه گذاري را نام برد. معمول ترين روش مبارزه شيميايي استفاده از طعمه مسموم است كه طي آن مواد خوراكي مورد علاقه اين حيوان به سموم مختلف آغشته شده و در دسترس آن قرار مي گيرد. سموم موش كش را ميتوان به دو دسته تقسيم كرد .سموم حــاد الاثر (تند اثر) بلافاصله پس از مصرف سبب مرگ حيوان مي شود و سموم بطي الاثر (كند اثر) كه با ايجاد مسموميت بتدريج موجب مرگ جانور مي گردد.
سموم ضد انعقادي با مكانيسم رقيق كردن خون موجب خون ريزي داخلی شده وبا حا لتي شبيه به پيري زود رس پس از چند روز سبب مرگ حيوان مي شود

مبارزه شيميايي مكمل ساير شيوه هاي مبارزه با موش بوده که همواره مد نظر برنامه ريزان و سياستگذاران امر مبارزه بوده است اما آنچه تاكنون اين شيوه مبارزه را از مسير اصلي و جايگاه واقعي خود دور نموده تأكيد بيش از اندازه بر روي اين شيوه مبارزه و به فراموشي سپردن ديگر شيوه ها بود. همچنین تجارب گذشته نشان داده است که بكارگيري واجراي تنها يك روش يعني استفاده از سموم وطعمه هاي شيميايي در قالب مبارزه شيمايي چندان كارا واثرگذار نبوده و ضرورت استفاده از ديگر شيوه هاي اجرايي مبارزه فيزيكي و مكانيكي در قالب مبارزه تلفيقي توصيه مي گردد

توصیه های لازم در هنگام استفاده از سموم

سم مورد نظر بصورت طعمه مسموم را در محل زندگي ، مسير يا محل تغذيه جوندگان قرار دهيد ورا دور از دسترس پرندگان و حيوانات اهلي قرار داده ودر محل مرطوب طعمه گذاري نكنيد .

موشها وجوندگان مختلف محلهاي آشنا و محفوظ را براي تغذيه ترجيح ميدهند آن محلها را طعمه گذاري كنيد .

موش بعلت موذي بودن علاقه به تعويض محل تغذيه دارند بهتر است محل طعمه ها گاهي تعويض شود

موش‌ها حيواناتي باهوش مي‌باشند و قدرت بالايي براي درك خطر دارند و به كمك حس بويايي و ذائقه قوي خود به آساني طعم غذاهاي سالم را از غذاهاي مسموم تشخيص مي‌دهند

بایدهرروز لاشه موشهای تلف شده از گوشه وکناره ها جمع آوری ودفن نمود

بهترين راه مبارزه با جوندگان مبارزه مكانيكي و بهسازي محيط مي‌باشد.

زندگي موش يعني غذا، آب و پناهگاه با كنترل اين سه عامل بخصوص غذا و پناهگاه مي‌توان به راحتي با موشها مبارزه كرد.

هميشه بهسازي محيط مقدم بر مبارزه شيميايي مي‌باشد.

يكي از راه هاي مبارزه با موش جمع‌آوري و دفع صحيح زباله است

منابع:

حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین:تالیف مهندس پریوش حلم سرشت واسماعیل دل پیشهاصول ومبانی بهداشت  محیط: تالیف مهندس پریوش حلم سرشت واسماعیل دل پیشه

حفظ نباتات: محمد علي، نورزاده

+ نوشته شده توسط علی سواری در پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389 و ساعت 12:16 |

باتوجه به اهمیت موضوع شهر وشهرنشینی در سلامت بشر امروزی ومشکلات آن امسال سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت که شعار سالیانه خود را در این خصوص تحت عنوان(شهر نسینی وسلامت ) انتخاب  کند.

بر اساس امارهای جهانی اعلام شده در سال 2007میلادی حدود نیمی از جمعیت جهان درشهر ها زندگی می کنندواین روند حالت افزایشی دارد .

در ایران هم در     سال 1335 حمعیت شهرنسین درحدود 31در صد کل جمعیت ایران بوده ،در سال 1375 به 61در صد افزایش یافته ودر سال85به70در درصد رسیده است.

رشد سریع جمعیت شهرها به دلیل نرخ بالای موالید و مهاجرت به شهرها، به همان نسبت مصرف منابع در آنها و انتشار آلودگی از آنها را افزایش داده و امروزه نه تنها تعادل اقتصادی و اجتماعی درون شهرها را برهم زده است بلکه موجب عدم تعادل اکولوژیک منطقه ای که در آن قرار گرفته اند نیز شده و عرصه های طبیعی را روز به روز بیشتر بر زیستمندان آن تنگ کرده است. این امر درست خلاف اصول توسعه پایدار برای شهرها و محیط زیست می باشد. لذا برای دستیابی به توسعه متوازن و پایدار شهرها و محیط زیست در درازمدت، نیاز به بازنگری روابط موجود بین اجزاء سیستم های درون شهر، شهر با محیط زیست خود، شهر با سایر شهرها و مناطق جهان می باشد.واین امر برای متولیان امور شهری نگران کننده وبرای دست اندر کاران بهداشت که متولیان سلامت جامعه هستند از اهمیت ویژه بر خوردار است.

در شهر مشکلات متعددی که سلامت جسمی وروانی افراد تحت تاثیر قرار می دهد وجود دارد که از قبیل:

1-مهاجرت وحاشیه نشینی:یکی از عوامل موثر در افزایش جمعیت شهرها مهاجرت روستائیان به شهرهاست.مهاجرت به دلایل مختلف واز قبیل اسبفاده از امکانات  شهرها که روستاها فاقد آن هستند صورت میگیرد. اغلب مهاجرین در حا شیه شهرها که از مشکلات بهداشتی زیادی  رنج می برند ساکن می شوند.مشکلات عمده حاشیه شهرها شامل :عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در جمع آوری زباله . عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در جمع آوری فاضلاب و عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در توزیع آب شرب  وهمچنین کمبود فضاهای آموزشی عدم وجو دامکانات رفاهی ودیگر امکانات ضروری است.

علاوه بر موارد فوق مشکلاتی از قبیل تراکم جمعیت ،مشاغل کاذب ،نا امنی اعتیاد وغیره دست به گریبان حاشیه نشینان شهرهاست .وهمچنین رشد وتوسعه بدون کنترل وبدون بودجه مناسب باعث ایجاد اشکال در خدمات اولیه زیست محیطی،مسکن ،اشتغال ،ودیگر احتیاجات اسا سی که باعث ایجاد بحرانهای اجتماعی ،اقتصادی وسیاسی وبهداشتی می شود.

2-آلودگی هوا:از دیگر مشکلات موجود در شهرها وبه خصوص شهرهای بزرگ آلودگی هوا است. در حال حاضر بیش از یک ملیاردنفر از جمعیت جهان  در هوای آلوده زندگی میکنند واین امر یک مسئوایت جهانی بوده وپیش از 130 کشور جهان وکه بیشتر آنها از کشورهای در حال توسعه  هسند با آن دست بگریبانند. علت عمده آلودگی هوادر شهرها تردد وسایل نقلیه موتوری است و وجواد منابع دیگرمانند کاخانجات وکارگاهاست

3- تغذیه :در شهرهای  بزرگ به علت کمبود وقت وهمچنین تنوع مواد غذایی اغلب شهرنشینان از مواد غذایی آماده مانند ساندویچ ،پیتزا وغذاهای کنسروی که با نمک وروغن فراوان تولید میشوند استفاده می کنندوعلاه بر آن غالبا  همراه با نوشا به های گاز دار مصرف می شوند .که بیماریهای گوارشی ،دیابت وچاقی  درمناطق شهری بیش از مناطق روستایی دیده می شودوهمچنین افراد حاشیه نشین بدلیل در آمد کم آنها بیماری سوء تغذیه رایج است.

4-آلودگی محیط زیست:از دیگر عوارض شهرنشینی تولید مقادیر زیادی از زباله است که شامل مواد سریع الفساد مانندموادغذایی ومواد مقاوم مانند شیشه وپلاستیک بصورت روزانه تولید می شود که اگر بصورت اصولی واساسی دفع نگردد باعث  آلودگی محیط زیست خواهد شد.علاوه بر زباله مشکل فاضلاب همیشه گریبانگیر شهرنشینان است.

5-مشکلات روحی روانی: شهر نشینان بصورت روزانه با انواع فشارها واسترسها روبرو می شوند.ازدحام وتراکم زیاد ،ترافیک های مستمر،بوغ های ممتد ماشینها، وانواع صداهای ناهنجارروبرو می شوند .علاوه بر آن رقابت  برای بدست آوردن فرصتهای شغلی مناسب ،شدید ودشوار است، واین موضوع فشارهای زیادی بر اعصاب شهرنشینان وارد می کنند.افزایش جمعیت خود موجب افزایش انواع فشارهای روحی روانی می شود که حاصل این فشارها بروز اختلالا ت روانی مانند اضطراب ،افسردگی وغیره که در جوامع روستایی کمتر دیده می شود ،خواهد شد.

6-اعتیاد ومصرف مواد زیان آور:زمینه اعتبا د ومصرف مواد مخدر در شهرها بیشتر از جوامع روستایی است، تنوع فرهنگها ساکن در جوامع شهری وهمچنین عدم کنترل خانوادهها برافراد و مشکلات روحی روانی موارد دیگرموجب شده که درصد اعتیاد در شهرها بیشتر از روستاها مشاهد شود

جهت حل مشکلات شهری توجه به مواردزیر لازم وضروری است:

-افزايش دانش عمومي مردم در رابطه با سلامت و بهداشت و بسيج مردمي براي مداخله و مشاركت مستقيم و غير مستقيم در برنامه هاي اجرايي بخشهاي مختلف توسعه .

2-گسترش فرهنگ همكاري بين بخشي در راستاي اجراي پروژه هاي اقتصادي – اجتماعي – فرهنگي ، بهداشتي و .

3-‌‌‌‌‌‌‌‌ افزايش آگاهي سياستگذاران - برنامه ريزان و كارشناسان بخشهاي مختلف توسعه با اهداف برنامه سلامت براي همه و بخصوص اهميت برنامه توسعه ، سلامت و محيط در جامعه شهرَي

تهیه کننده: علی سواری کارشناس بهداشت محیط شهرستان دشت آزادگان

منابع:بهسازی شهروروستا َ

پروژشهر سالم

+ نوشته شده توسط علی سواری در یکشنبه نهم خرداد 1389 و ساعت 12:24 |

باتوجه به اهمیت موضوع شهر وشهرنشینی در سلامت بشر امروزی ومشکلات آن امسال سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت که شعار سالیانه خود را در این خصوص تحت عنوان(شهر نسینی وسلامت ) انتخاب  کند.

بر اساس امارهای جهانی اعلام شده در سال 2007میلادی حدود نیمی از جمعیت جهان درشهر ها زندگی می کنندواین روند حالت افزایشی دارد .

در ایران هم در     سال 1335 حمعیت شهرنسین درحدود 31در صد کل جمعیت ایران بوده ،در سال 1375 به 61در صد افزایش یافته ودر سال85به70در درصد رسیده است.

رشد سریع جمعیت شهرها به دلیل نرخ بالای موالید و مهاجرت به شهرها، به همان نسبت مصرف منابع در آنها و انتشار آلودگی از آنها را افزایش داده و امروزه نه تنها تعادل اقتصادی و اجتماعی درون شهرها را برهم زده است بلکه موجب عدم تعادل اکولوژیک منطقه ای که در آن قرار گرفته اند نیز شده و عرصه های طبیعی را روز به روز بیشتر بر زیستمندان آن تنگ کرده است. این امر درست خلاف اصول توسعه پایدار برای شهرها و محیط زیست می باشد. لذا برای دستیابی به توسعه متوازن و پایدار شهرها و محیط زیست در درازمدت، نیاز به بازنگری روابط موجود بین اجزاء سیستم های درون شهر، شهر با محیط زیست خود، شهر با سایر شهرها و مناطق جهان می باشد.واین امر برای متولیان امور شهری نگران کننده وبرای دست اندر کاران بهداشت که متولیان سلامت جامعه هستند از اهمیت ویژه بر خوردار است.

در شهر مشکلات متعددی که سلامت جسمی وروانی افراد تحت تاثیر قرار می دهد وجود دارد که از قبیل:

1-مهاجرت وحاشیه نشینی:یکی از عوامل موثر در افزایش جمعیت شهرها مهاجرت روستائیان به شهرهاست.مهاجرت به دلایل مختلف واز قبیل اسبفاده از امکانات  شهرها که روستاها فاقد آن هستند صورت میگیرد. اغلب مهاجرین در حا شیه شهرها که از مشکلات بهداشتی زیادی  رنج می برند ساکن می شوند.مشکلات عمده حاشیه شهرها شامل :عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در جمع آوری زباله . عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در جمع آوری فاضلاب و عدم وجودسیستم کارآمد وبهداشتی در توزیع آب شرب  وهمچنین کمبود فضاهای آموزشی عدم وجو دامکانات رفاهی ودیگر امکانات ضروری است.

علاوه بر موارد فوق مشکلاتی از قبیل تراکم جمعیت ،مشاغل کاذب ،نا امنی اعتیاد وغیره دست به گریبان حاشیه نشینان شهرهاست .وهمچنین رشد وتوسعه بدون کنترل وبدون بودجه مناسب باعث ایجاد اشکال در خدمات اولیه زیست محیطی،مسکن ،اشتغال ،ودیگر احتیاجات اسا سی که باعث ایجاد بحرانهای اجتماعی ،اقتصادی وسیاسی وبهداشتی می شود.

2-آلودگی هوا:از دیگر مشکلات موجود در شهرها وبه خصوص شهرهای بزرگ آلودگی هوا است. در حال حاضر بیش از یک ملیاردنفر از جمعیت جهان  در هوای آلوده زندگی میکنند واین امر یک مسئوایت جهانی بوده وپیش از 130 کشور جهان وکه بیشتر آنها از کشورهای در حال توسعه  هسند با آن دست بگریبانند. علت عمده آلودگی هوادر شهرها تردد وسایل نقلیه موتوری است و وجواد منابع دیگرمانند کاخانجات وکارگاهاست

3- تغذیه :در شهرهای  بزرگ به علت کمبود وقت وهمچنین تنوع مواد غذایی اغلب شهرنشینان از مواد غذایی آماده مانند ساندویچ ،پیتزا وغذاهای کنسروی که با نمک وروغن فراوان تولید میشوند استفاده می کنندوعلاه بر آن غالبا  همراه با نوشا به های گاز دار مصرف می شوند .که بیماریهای گوارشی ،دیابت وچاقی  درمناطق شهری بیش از مناطق روستایی دیده می شودوهمچنین افراد حاشیه نشین بدلیل در آمد کم آنها بیماری سوء تغذیه رایج است.

4-آلودگی محیط زیست:از دیگر عوارض شهرنشینی تولید مقادیر زیادی از زباله است که شامل مواد سریع الفساد مانندموادغذایی ومواد مقاوم مانند شیشه وپلاستیک بصورت روزانه تولید می شود که اگر بصورت اصولی واساسی دفع نگردد باعث  آلودگی محیط زیست خواهد شد.علاوه بر زباله مشکل فاضلاب همیشه گریبانگیر شهرنشینان است.

5-مشکلات روحی روانی: شهر نشینان بصورت روزانه با انواع فشارها واسترسها روبرو می شوند.ازدحام وتراکم زیاد ،ترافیک های مستمر،بوغ های ممتد ماشینها، وانواع صداهای ناهنجارروبرو می شوند .علاوه بر آن رقابت  برای بدست آوردن فرصتهای شغلی مناسب ،شدید ودشوار است، واین موضوع فشارهای زیادی بر اعصاب شهرنشینان وارد می کنند.افزایش جمعیت خود موجب افزایش انواع فشارهای روحی روانی می شود که حاصل این فشارها بروز اختلالا ت روانی مانند اضطراب ،افسردگی وغیره که در جوامع روستایی کمتر دیده می شود ،خواهد شد.

6-اعتیاد ومصرف مواد زیان آور:زمینه اعتبا د ومصرف مواد مخدر در شهرها بیشتر از جوامع روستایی است، تنوع فرهنگها ساکن در جوامع شهری وهمچنین عدم کنترل خانوادهها برافراد و مشکلات روحی روانی موارد دیگرموجب شده که درصد اعتیاد در شهرها بیشتر از روستاها مشاهد شود

جهت حل مشکلات شهری توجه به مواردزیر لازم وضروری است:

-افزايش دانش عمومي مردم در رابطه با سلامت و بهداشت و بسيج مردمي براي مداخله و مشاركت مستقيم و غير مستقيم در برنامه هاي اجرايي بخشهاي مختلف توسعه .

2-گسترش فرهنگ همكاري بين بخشي در راستاي اجراي پروژه هاي اقتصادي – اجتماعي – فرهنگي ، بهداشتي و .

3-‌‌‌‌‌‌‌‌ افزايش آگاهي سياستگذاران - برنامه ريزان و كارشناسان بخشهاي مختلف توسعه با اهداف برنامه سلامت براي همه و بخصوص اهميت برنامه توسعه ، سلامت و محيط در جامعه شهرَي

تهیه کننده: علی سواری کارشناس بهداشت محیط شهرستان دشت آزادگان

منابع:بهسازی شهروروستا َ

پروژشهر سالم

+ نوشته شده توسط علی سواری در یکشنبه نهم خرداد 1389 و ساعت 12:20 |
هوا یکی از نعمتهای خدادادی است که انسان کمتر به اهمیت آن توجه کرده است و نسبت به پاکیزکی وسلامت آن سهل انگاری می کند.می توان هوارامایه زندگی دانسنت چون نیاز انسان به هوا بیش از نیاز او به غذا وآب می باشد در اهمیت هوا همین بس است که انسان میتواند بدون غذا تقریبا پنج هفته وبدون آب حدود پنج روز زنده بماند ولی بدون هوا بیش از چند دقیقه قادر به ادامه حیات نخواهد بود وهمچنین  بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد که سالانه حدود ‪۴/۵میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند این موهبت الهی زمانی برای انسان مایه حیات وزندگی است که سالم وتمیز باشد در غیر این صورت مایه مر گ وبیماری خواهد شد.عوامل زیادی که اغلب دست انسان در آن دخیل است باعث آلودگی این نعمت الهی شده وتاثیرات غیر قابل انکاری بر زندگی موجودات زنده  وحتی غیر زنده خواهد گذاشت.محیط پیرامون انسان هوایی است که همه اشکال زندگی وابسته به آن هستند. هوا جدای از تامین اکسیژن حیات بخش برای انسان چند عمل دیگر را انجام می‌دهد ، بدن انسان بوسیله جریان هوا خنک می‌شود، حسهای ویژه‌ای مانند شنوایی و بویایی بوسیله محرکهایی که از راه هوا منتقل می‌شوند، کار می‌کنند. عوامل بیماری زا بوسیله هوا می‌توانند منتقل شوند.

آلودگی هوا و آثار زیانبار آن بر کسی پوشیده نیست و حل آن بدون همراهی و مشارکت تمام افراد جامعه امری است غیر ممکن. در کنار طرحهایی برای کاهش آلودگی هوا همانند گسترش شبکه حمل و نقل عمومی، استفاده از سوختهای پاک مثل گاز، طرح مدیریت خودروها و ترافیک؛ مشارکت تک تک افراد جامعه امری حیاتی است

آلودگی هوا یعنی وجود یک یاچند آلوده کننده مانند گرد وغبار ، فیوم ها ، گازها و میست ، بو ، دود و بخارات درهوای آزاد با کمیت ها " ویژگیها " و زمان ماند که برای زندگی انسان ،گیاه یا زندگی حیوانات خطرناک است و برای اموال مضر می باشند .هر ماده‌ای در هوا که برای سلامت و رفاه انسان و محیط زیست مضر باشد به عنوان آلاینده هوا تلقی می‌شود و در تعریف علمی آن گفته می‌شود: منظور از آلودگی هوا یعنی افزایش میزان گازهای سمی و ذرات ریز جامد و مایع در هوا در غلظت‌هایی که تهدیدکننده سلامتی هستند

منابع آلودگی هوا عبارتند از:1- عوامل طبیعی مانند طوفانهای گرد وغباردود وخاکستر آتش سوزی جنگلها وباتلاقها وغیره

2-عوامل مصنوعی  که در سه دسته اصلی منابع متحرک شامل انواع خودروها، منابع ثابت مثل نیروگاهها و صنایع و منابع تجاری و خانگی تقسیم‌بندی می‌شوند.

3- منابع متفرقه: سوزاندن زباله ، فعالیتهای کشاورزی ، مبارزه با آفتها و برنامه‌های انرژی هسته‌ای در آلودگی هوا سهیم هستند.

 

مهمترین آلاینده های هوای تاثیر گذار بر سلامت :

- ذرات معلق (PM10)- اکسیدهای نیتروژن (NOx)- ازون (O3)- اکسید گوگرد (SO2)- منوکسید کربن (CO)

آلودگی هوا در دو حوزه سلامت را تهدید می کند :

آلودگی هوا در فضای آزاد شهری و آلودگی هوا در فضای بسته

منابع عمده آلودگی در فضای آزاد شهری:

1- وسایل نقلیه موتوری

2- صنایع آلاینده

3- سوخت های فسیلی

4- تغییرات جوی و وقایع هواشناسی خاص

منابع عمده آلودگی در فضای بسته: هوایی که انسان با آن سر کار داردودر سلامت انسان موثر است شامل هوای فضای های بسته مانند خانه اداره وغیره وهوای فضای باز  می باشد.  اهميت آلودگي هواي فضاي بسته از آنجا مشخص مي شود كه مردم بيش از 90% از زمان روزانه خود را در فضاي بستــه سپري مي كنند. بنابراين مخاطرات بهداشتي ناشي از تماس با آلودگي هواي فضاي بسته (indoor Air pollution) به مراتب وسيع تر از فضاي آزاد مي باشد. بعلاوه افرادي كه در معرض آلاينده هاي هواي فضاي بسته در مدت زمان طولاني قرار مي گيرند و بيشتر از آن متأثر مي شوند، گروهي شامل جوانان ، ‌افراد سالمند ، زنان و بيماران مزمن مي باشند. ساختمان ها و منازلي كه از محيطي سالم برخوردار نباشند توليد سندرم ساختمان بيمار (Sick building Syndrome – SBS) مي كند. عواملی مانند:

1- مواد شیمیائی شامل شوینده ها و مواد پاک کننده

2- سموم و حشره کش ها

3- منابع بیولوژیک , نظیر حیوانات خانگی , قارچها و کپک ها

4- دود ناشی از مصرف مواد دخانی

5- نفوذ آلودگی هوای فضای آزاد شهری به درون منازل و فضای بسته

6- مصرف سوخت های فسیلی نامناسب جهت پخت و پز وتامین گرمایش مناطق مسکونی و شعله های باز

7- تراکم زیاد جمعیت نسبت به مساحت فضاهای بسته وبروز آلودگی های میکروبی و انتشار سریع بیماریها , نظیر سل , آنفلوآنزا و.....

8- وجود کارگاه های خانگی نظیر قالیبافی ها و ....

بیماری های عمده ناشی ازآلودگی هوا که سلامت مردم را به خطر می اندازد:

1- عفونت های حاد دستگاه تنفسی   2- آسم3- عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی 4- عفونت گوش میانی ( بیشتر در بین کودکان در آلودگی فضای بسته )5- بیماری های انسدادی دستگاه تنفسی COPD)6- سرطان های ریه و مجاری تنفسی7- بیماری های قلبی – عروقی و حملات قلبی

واکنشهای سریع و عمده بدن در مقابل آلودگی هوا که سلامت مردم را به خطر می اندازد :

1- حملات قلبی2- حملات تنفسی ( واکنش های آسمیک ، نفس تنگی ،سوزش مجاری تنفسی )3- سوزش و التهاب مخاط چشم و آبریزش از چشم

4- سردرد ، سرگیجه ، بی حوصلگی ، خواب آلودگی و ضعف عمومی بدن

اقداماتی جهت کاهش آلودگی هوا

الف-درداخل خانه وفضاهای بسته

1-ازوسایل گرمایش مناسب واستاندار استفاده شود

2-برای محیط های بسته بایدتهویه مناسب نصب شود

3-موادغذایی زائد-زباله ها و... درداخل ساختمان نگهداری نشود

4-در موقع سرماخوردگی ویابیماریهای ریوی افراد درهنگام سرفه ویاعطسه جلوی صورت خودرابادستمال ویا...گرفته              شود

5-دمای مناسب داخل ساختمان باعث جلوگیری از الودگی محیط خواهدشد

6- از اسنعمال دخانیات در محیطهای بسته خوداری شود

ب- محیط های باز

1-    نقص فنی خود باعث الودگی هوا درشهرهاخواهدشد

2- وسایل نقلیه عامل اساسی درالودگی هوای شهرها می باشد بهتر است از وسایل عمومی حهت تردد در شهرها استفاده               شود

3- پوشش گیاهی باعث کاهش الودگی هوابخصوص گردوغباروهمچنین افزایش اکسیژن هوا می شود

4- انبارشدن زباله باعث الودگی هوا بوسیله انواع گازی مضاعد شده-تخمیرو فسادمواد غذایی موجود در آن می شود

5- سوزاندن زباله ها-الودگی هوابا گازهای سمی-شیمیایی رابه دنبال خواهدداشت

6- برکه ها وچاله های فاضلاب نیزسبب ایجاد بوی تعفن هوای محیط خواهد شد

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388 و ساعت 13:5 |

 

طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد

در سيـگار حـدود 4000 مـاده شـيمـيايي خطرناك همچون آمونياك، سرب وجود دارد و دود آن از حاوی مواد سمی و گاز آلوده ای مانند منو اکسید کربن،نیکوتین، آرسنیک و مواد رادیواکتیو بنام پلونیوم ۲۱۰می باشد

تحقیقات نشان داده که بیش از ‌٤٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود. مـاده اي كـه سبب ميگردد افراد بدنبال سيگار گرايش يابنـد نـيـكوتـيـن اسـت. نيكوتين يك ماده بسـيـار سـمي بوده ويـك نـخ سـيگار حاوي 8 الي 20 ميـلي گـرم نيكوتين است كه تنها 1 ميلي گـرم آن هنـگـام كـشــيدن سيـگــار جذب بدن مي گردد قدرت سمی آن تا حدی است که تزریق یک قطره ازآن به بدن مرگ آوراست.

نيكوتين از  طريق پوست ، ريه ها  و مخاطي بيني و دهان وا رد بدن می شود

نيـكوتين پس از ورود به جريان خون مستقيما و سريعا به مغز رسیده و سپس در تمام بدن منتشر ميگردد. تـنها 10 الي 15ثانيه زمان كافي است كه پس از اولين پك به سيگار نيكوتين به مغز برســد

بعضی مضرات بهداشتی سیگار:

♦-. بیماریهای قلبی ـ عروقی:  استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شودبه همین دلیل سالیانه بیش از ‌٦٠٠ هزار نفر در کشورهای توسعه یافته جام خود را از دست می دهند

سرطانها: دهان، گلو، حنجره و ريه. خطر ایجاد سرطان ریه در سیگاریها ۲۰ برابر غیر سیگاریهاست. نکته بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمیکشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن اینکه کشیدن سه یا چهار سیگار در روز بصورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد.

نگاه داشتن سیگار روی لب باعث تشدید خطرات آن می شود. بخصوص هنگامی که دود سیگار در بزاق دهان حل می شود ، سموم و مواد سرطان زا با تمامی قسمت های جهاز هاضمه برخورد خواهد داشت.

افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند

طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌٦ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌٥ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌٥ برابر) مقعد (‌٥ تا ‌٦ مرتبه)نسبت به افراد غیر سیگاری وجود دارد               

ناراحتیهای گوارشی. نیکوتین و سموم دیگر همراه با ماده قیری شکل دود سیگار با تأثیرات شیمیایی خود بر شیره معده، هضم غذا را به تأخیر انداخته تولید سوء هاضمه می‌نماید و به مرور باعث زخم معده و زخم اثنی عشر می‌شود.

♦ مشکلات جنسی وتولیدمثل. استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است. عوارض آن در زنان سیگاری بر عملکرد قرص‌های هورمون‌درمانی جایگزین نیز اثر می‌گذارد و از قابلیت آنها در کاهش علائم آزاردهنده یائسگی نظیر گرگرفتگی می‌کاهدوهمچنین زنان سیگاری به‌طور متوسط زودتر از همسالان خود یائسه می‌شوند و در نتیجه، احتمال بروز پوکی استخوان و متعاقب آن شکستگی‌های استخوانی در آنان افزایش می‌یابد. استخوان زنان سیگاری تراکم خود رازود تر از دست می‌دهد و به‌راحتی می‌شکند.

افزایش خطر تولد نوزاد با وزن کم، هوش پایین و مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی از عوارض دیگر سیگار کشیدن مادران است. سقط جنین نیز در مادران سیگاری ۲ تا ۳ برابر افزایش می‌یابد. آنها هر سال در جهان ۶ هزار نوزاد مرده به دنیا می‌آورند.

افزون بر اینها، ۴۰ درصد بارداری‌ها در زنان سیگاری در خارج رحم رخ می‌دهد. احتمال باروری در زنان سیگاری بالاتر از ۳۰ سال نیز تا ۷۵ درصد کاهش می‌یابد

كاهش كارايي سيستم ايمني بدن. با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

كاهش حواس بويايي و چشايي. افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شودو افراد سیگاری ‌٥/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

كاهش وزن. نيكوتين متابوليسم پايه را افزايش مي دهد يعني فرد كالري بيشتر از معمول خواهد سوزاند. بنابراين به مرور زمان وزنشان كاهش خواهد يافت

آب مروارید افراد سیگاری ‌٤٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند

چين و چروك پوست تعداد چین و چروکهای پوستی در سراسر بدن در افراد سیگاری بسیار بیشتر از افراد غیر سیگاری است زیرا دخانیات به دلیل داشتن صد ها عنصر مضر سبب اختلال در اکسیژن گیری پوست بدن انسان شده و از طرفی مقداری از ترکیبات سمی سیگار در پوست انباشته می شود. چین و چروکهای پوستی و شل شدن و صعیف شدن پوست دست و صورت در افراد سیگاری بسیار مشهود است در واقع چهره افراد سیگاری مزمن ۱۰ سال مسن تر به نظر می رسد زیرا دستها ، صورت و لب های افراد سیگاری کدر و زرد شده که سبب فرسودگی و پیری زود رس پوستی و اعضاء داخلی بدن آنها می شود و بر زیبایی نیز لطمه می زند.بدین علت افرادی که جراحی پلاستیک و ترمیمی و زیبایی در پیش دارند باید از استعمال دخانیات پیش و بعد از جراحی خود داری کنند ، زیرا سیگار سبب تاخیر بافت های داخلی و خارجی بدن شده و طول مدت درمان را افزایش می دهد.منو اکسید کربن موجود در دود سیگارمانع ازاکسیداسیون طبیعی بافت های بدن شده و همین کاهش اکسیژن و هیپوکسی نسجی سبب اختلال در ترمیم و ایجاد جوشگاه در استخوانها و عضلات و پوست می شود. و علاوه بر پوست شکل ظاهری دندانهای افراد سیگاری بسیار نا زیبا و زرد خواهد شد و باعث پوسیدگی دندانها و بوی بد دهان می شود.

مضرات اقتصادی سیگار

ازنظر اقتصادی در حدود ۱۷ هزار و ۵۴۲ هکتار از اراضی کشور زیر کشت توتون و تنباکو رفته است. بخش عمده این اراضی در استان‌های شمالی و شمال شرقی کشور واقع شده‌اند. آمارهای رسمی‌از مصرف سالانه ۵۳ میلیارد نخ سیگار در کشور خبر می‌دهد. البته بسیاری از کارشناسان معتقدند این آمار واقعی نیست و میزان حقیقی به حدود ۹۳ میلیارد نخ می‌رسد. به این ترتیب سیگاری‌ها سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان را دود می‌کنند. بر اساس اعلام بانک جهانی سالیانه دویست میلیارد دلار صرف درمان بیماریهای ناشی از استعمال دخانیات در جهان میگردد. در ایران حدود ۹ میلیون نفر معتاد به سیگار وجود دارد. اگر هر فرد روزانه حداقل ۳۰۰ تومان صرف خریداری سیگار نماید ، مبلغی معادل دو میلیارد و هفتصد میلیون تومان در روز نابود میگردد. حدود یک سوم از عوامل بروز آتش سوزی در شهر تهران ناشی از استعمال دخانیات می باشد.

علل گرایش به مصرف سیگاردرنوجوانان وجوانان:

▪ کنجکاوی جوانان و نوجوانان

▪ ناآگاهی آنها در مضرات مصرف سیگار

▪ تقلید از والدین

▪ اثبات بزرگی و قدرت خود به دیگران مخصوصاً والدین

▪ احساس تشخص و خوش تیپ شدن

▪ الگوبرداری از ورزشکار و هنرپیشه و

▪ جلب توجه مخصوصاً بین همسالان خود

▪ علل روانی

▪ قدرت نمایی، سرکشی، درگیری با مدرس

عوارض هم نشینی با سیگاریها :

دود سیگار برای اطرافیان نیز زیان آور است . ۸۵% دود سیگاری که دریک اتاق جمع می شود، ناشی از سوختن نوک سیگار است و نه دودی که فرد سیگاری از راههای هوایی اش خارج می کند. خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند، ۲۵% بیشتراز دیگران است. یابد و به طور متوسط روزانه ۱۲۰ نفر در جهان در اثر همنشینی با افراد سیگاری مبتلا به برونشیت مزمن و آمفیزم و سرطان ریه شده و در آینده نزدیک جان می دهند. احتمال بروز سکته قلبی و مغزی و سرطانهای دستگاه تنفسی و عفونت های سینوسی و ضعف و بی حالی در افرادی که با سیگاریها نشست و بر خاست داشته و به طور غیر مستقیم از دود سیگار استنشاق می کنند بسیار بالاست.

منابع:

مسئله سیگار در آیینه تحقیق، فرامرز سهرابی

روانشناسی اعتیاد، صادق کریم‌پور

جامعه شناسی اعتیاد وایدز کاظم پور کاظم

+ نوشته شده توسط علی سواری در شنبه بیست و نهم فروردین 1388 و ساعت 10:53 |

انجام هر یک از موارد زیر را تغلب درمواد غذایی محسوب می شود:

۱-عرضه یا فروش یک جنس به جای جنس دیگر

۲-مخلوط کردن مواد مشابه به جنس موردنظر

۳-تقلب به منظور افزایش حجم ( ریختن سنگ ریزه در حبوبات )

۴-تقلب در علائم تجاری

۵-تقلب به منظور پنهان کردن فساد مواد غذایی

۵-عدم رعایت استاندارد یا فرمول ساخت 

علت تقلب : بعضی از افراد به منظور کسب درآمد بیشتر اقدام به عمل تغلب می کنند .

اهمیت تقلب

از نظر بهداشتی : این موادی که به مواد غذایی اضافه می کنند برای سلامتی خطرناک است مانند استفاده از رنگهای مصنوعی یا مواد غذایی فاسد شده یا مواد شیمیایی خطرناک

 ب) ارزش غذایی مواد کم می شود مانند اضافه کردن آب به شیر یا شکر به عسل

 از نظر اقتصادی : پولی که برای خرید پرداخت می شود بیشتر از ارزش واقعی ماده خریداری شده است و این یک نوع ضرر برای فرد می باشد .

از نظر اجتماعی : اعتماد جامعه به محصولات غذایی کاهش می شود .

بعضی از تغلبات در مواد غذایی:

آرد :

اضافه کردن نشاسته به آرد . روش تشخیص آن آزمایش میکروسکوپی است .

اضافه کردن آردهای خارجی مثل آرد جو و ذرت به آرد گندم است .

اضافه کردن زاج برای سفید کردن سطح نان

اضافه کردن گچ ، پودر استخوان ، تالک و غیره .

ماکارونی

اضافه کردن آرد نامناسب 

استفاده از مواد رنگی در ماکارونی رنگ زرد طرفداران زیادی دارد .

زعفران

مخلوط کردن پرچم گیاه گلبرگ و گیاهان رنگی دیگر با زعفران

رنگ کردن ریشک ذرت یا بلال با رنگ های مصنوعی متمایل به رنگ زعفران

فلفل:

 مواد مانند خاک اره نرم ، پودر پوست گردو ، فندق ، آرد نخودچی ، پودر هسته خرما و غیره بعنوان ماده پایه و برای تندی و رنگ قرمز آن مقداری فلفل رنگی و یا خردل سیاه اضافه می کنند .

زردچوبه : آرد یا نان خشک ، پوسته پسته و گل افرا و زردچوبه با یکدیگر مخلوط می کنند .

شیر :

مخلوط کردن شیر حیوانات مختلف

مخلوط کردن آب با شیر

اضافه کردن نشاسته به شیر

اضافه کردن جوش شیرین به شیر

 ماست :

 علاوه بر تغلبات شیر ممکن است جهت قوام ماست از نشاسته استفاده کنند و یا برای نشان دادن چربی از دستمال کاغذی استفاده کنند .

کره :

مخلوط کردن روغن نباتی

اضافه کردن آب و نمک جهت افزایش وزن

خیارشور:

استفاده از رنگهای مصنوعی سبزرنگ

سرکه

: استفاده از اسیدهای غیرمجاز یا رنگ های غیرمجاز مانند اسید استیک

عسل :

فروش شربت شکر بجای عسل

 

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه هفتم آبان 1387 و ساعت 12:58 |

 

انسان و سایر موجودات ، هر یک به نحوی بر محیط اطراف خودتاثیر می گذارند ، البته انسان اولیه تاثیرگذاری کمتری بر محیط زیست داشته و عدم آلودگی محیط زیست ، شرایط زندگی را برایش امن تر می نمود ، ولی پیشرفت تکنولوژی آلاینده و عدم تناسب آن با محیط زیست و تغییر تمدن بشری در طی دورانهای مختلف ، نادیده گرفتن روابط صحیح میان نیازهای بشری و محیط زیست ، زندگی موجودات در کره زمین را روز به روز با مسایل پیچیده تری مواجه ساخته است ، بطوریکه انسان با فعالیت هایی از قبیل کشاورزی ، صنعتی و بهره برداری از منابع و امکاناتی که برای ادامه زندگی در این محیط انجام می دهد، ضمن ایجاد تغییرات مفید و مناسب ، سبب آلودگی آن نیز می شود که این آلودگی مجددا بر انسان و موجودات دیگر اثرات ناخوشایندی باقی خواهد گذاشت و زندگی ، پیشرفت ، رشد و نمو و سلامت او را تحت الشعاع قرار خواهد داد . گسترش کویرها ، از میان رفتن جنگل ها ، آلودگی آب وهوا ، تخریب لایه اوزن ، انقراض گونه های حیاتی ، تغییرات آب و هوا ، تمامی مشکلات محیطی ، آینده ی تاریکی را برای بشر ترسیم می کند

 

كنترل‌ عوامل‌ محيطي‌ در ارتقاي‌ سلامت‌ انسان‌ نقش‌ اساسي‌ و كليدي‌ دارد و آلاينده‌ هاي‌ محيط كه‌  از تنوع‌ ، گستردگي‌  و پيچيدگي‌ خاصي‌ برخوردارند مي‌ توانند هر سه‌ بعد جسمي‌ ، رواني‌ و اجتماعي‌ سلامت‌ انسان‌ را با خطر مواجه‌ سازند .

امروزه‌ بيشتر اين‌ آلاينده‌ ها زائيده‌ فعاليتهاي‌ روز مره‌ و يا فعاليتهاي‌ ويژه‌ انسانها نظير علوم‌ ، فنون‌ ،صنايع‌ و ارتقاي‌ سطح‌ فناوري‌ مي‌ باشند كه‌ در روند توليد آنها گاه‌ علم‌ و اراده‌ انسان‌ بصورت‌ عمدي‌دخالت‌ داشته‌ و گاهي‌ نيز ناشي‌ از عدم‌ آگاهي‌ و اطلاع‌ از پيامدهاي‌آن بوده است.

 

حفظ و صيانت‌ از محيط مستلزم‌ انضباط و رعايت‌ نظم‌ اجتماعي‌ است‌ و ضمانت‌ اجرايي‌ آن‌ نيز وجود قوانين‌ و آئين‌ نامه‌ هاي‌ قوي‌ و محكمي‌ است‌ كه‌ اجراي‌ آنها ميتواند آثار سوء و زيانبار آلودگي‌ هاي ‌محيطي‌ را به‌ حداقل‌ ممكن‌ برساند .

 

تعریف محیط زیست: هر محیطی که در آنها زندگی جریان دارد محیط زیست نامیده می‌شود. به عنوان مثال استخر آب ، یک شهر ، اقیانوس و کویر همگی انواعی انواعی از محیط زیست به حساب می‌آیند

 

تعریف بهداشت: بهداشت علم و هنر پیشگیری از بیماریها و طولانی کردن عمر و ارتقا سلامتی به‌وسیله کوششهای متشکل اجتماعی است.

 

بهداشت محيط عبارتست از كنترل عواملي از محيط زندگي كه به گونه اي روي سلامت جسمي ـ رواني و اجتماعي انسان تاثير ميگذارندوبه عبارتی دیگرهر گونه دخل و تصرف در عوامل محیط زندگی ( به منظور ایجاد شرایط مطلوب و شایسته برای زندگی از نظر سلامت جسمی ، درونی و اجتماعی ) را بهداشت محیط می گویند .بعضی از عوامل محیطی موثر بر زندگی انسان عبارتند از:

۱-هوا: لازم ترین ماده برای ادامه حیات است ، زندگی انسان و ابسته به این ماده بوده وانسان در هر دقیقه 12-20 مرتبه هوا را به درون ریه های خود وارد می کند و در یک شبانه روز تقریبا 15 کیلوگرم هوا را تنفس می کند ، لذا به سهولت به اهمیت حیاتی و بهداشتی آن می توان پی برد .

هوای سالم نقش بسیار مهمی در سلامت انسان دارد و جلوگیری از آلودگی آن باید از سطح منزل مسکونی تا مراکز شهرهای بزرگ صنعتی مورد توجه قرار گیرد

 

۲- آب :پس از هوا انسان به آب بیش از هر ماده دیگر نیازمند است ، آب در اعمال فیزیولوژیکی بدن انسان نقش اصلی و اساسی دارد ، زندگی بدون آب برای هیچ موجود زنده ای از جمله انسان امکان پذیر نیست . بدن انسان روازنه به طور متوسط 2.2 لیتر آب برای اعمال فیزیولوژیکی خود نیاز دارد . با توجه به نقش بیماریهایی که توسط آب به انسان منتقل می شود باید به کیفیت آب مورد مصرف توجه خاصی مبذول داشت و مشخصات آن می باید با استانداردهای توصیه شده مطابقت داشته باشد ، باید دانست که تصور داشتن محیطی سالم بدون داشتن آب سالم غیر ممکن است ، ولی لازم است بدانیم که آب یا محیط بهداشتی بیماری را طرد نمی کند ، بلکه استفاده آگاهانه مردم از این تسهیلات است که می تواند بهبود بهداشت را موجب شده ، اثرات دیگر تلاشها را در حفظ جان و رشد انسانها تقویت کند .

 

۳- مود غذایی :منبع تولید انرژی برای فعالیت انسان غذا می باشد ، آلودگی غذا می تواند مشکلات عظیم و غیر قابل جبرانی را برای بشر فراهم کند ، به همین دلیل است که ایجاد شرایط محیط بهداشتی و کنترل های لازم روی کیفیت مود غذایی در کلیه مراحل تولید ، نگهداری ، توزیع  و فروش مواد غذایی به منظور جلوگیری ار برابر تاثیر عوامل خارجی مورد نظر است

۴- مدفوع و زباله :در این فعل و انفعالات مواد زایدی بصورت مدفوع و زباله بوجود می آید که می تواند بزرگترین کانون برای انتشار عوامل بیماریزا در محیط گردد و موجبات آلودگی آبهای زیرزمینی، سطحی و هم چنین آلودگی خاک شده ، زمینه مناسبی برای تخم گذاری ، رشد ، نمو ، انتقال بیماریها ، آلودگی توسط حشرات و ناقلین را فراهم نماید .بناربراین جمع آوری و دفع صحیح و بهداشتی مواد زاید و کنترل ناقلین یکی از فعالیت های اصلی بهداشت محیط است

 

۵-مسکن: انسان برای محافظت خود از شرایط آب و هوای نامساعد نیازمند به مسکن است که خود از نظر شرایط محیطی از قبیل نور ، حرارت و تهویه و غیره باید دارای شرایط و خصوصیاتی باشدکه سلامت او را تامین و حفظ نماید

 

۶-حشرات ،جوندگان وحیوانات دیگرمانند سگهای ولگردکه باعث انتقال انواع بیماریها می شوند

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در یکشنبه ششم اسفند 1385 و ساعت 13:36 |

بسياري از افراد غذاهاي كباب شده را دوست دارند. راهنمايي ذيل براي تهيه و آماده سازي , پخت و سرو نگهداري صحيح مواد غذايي كباب شده تهيه شده است .

 • قبل از كباب كردن  

كليه لوازم ظروف پخت و سطوح كار را با محلول رقيق كننده تميز و ضد عفوني كنيد. (طبق دستورالعمل موجود برچسب ها) ضد عفوني و تميز كردن را قبل از شروع كار و پس از اتمام تهيه غذا انجام دهيد سپس كليه سطوح و لوازم را با آب تميز بشوئيد و در صورت امكان از دستمال هاي آشپزخانه يا دستمالهاي كاغذي براي خشك كردن استفاده كنيد.

دستهاي خود را حداقل براي مدت 20 ثانيه با آب گرم و صابون قبل از تهيه مواد غذايي به خوبي بشوئيد. در صورتي كه پس از تهيه يك غذا , مواد غذايي ديگري را آماده طبخ مي كنيد بايد مجددا دست هاي خود را بشوئيد. دستهايتان بعد از تماس با مواد غذايي خام مانند : گوشت , مرغ و غذاهاي دريايي شستشو دهيد.

مواد غذايي خام را جدا از غذاهاي پخته شده نگهداري كنيد. هرگز مواد غذايي خام را به همراه مواد پخته شده را در يك ظرف يا سيني قرار ندهيد. براي هر كدام از آنها از ظروف متفاوت استفاده كنيد.
 

گوشت ها , انواع سالاد و مواد غذايي فاسد شدني را تا قبل از آماده سازي در يخچال نگهداري كنيد. در مسافرت ها و پيكنيك ها از كلمن استفاده نماييد. كلمن را در مكان هاي سايه و به دور از پرندگان و حيوانات قرار دهيد. مواد غذايي را قبل از پخت بطور ملايم حرارت  دهيد. اگر شما  از

ذغال باربيكيو استفاده مي كنيد از مقدار كافي زغال براي پخت كامل استفاده كرده و مطمئن شويد كه ذغال قبل از شروع پخت بخوبي قرمز و آتشين شده باشد.

 • در هنگام پخت

در صورت امكان مرغ را قبلا نيمه پز كنيد. سپس آنرا به سرعت كباب كنيد. همواره مراقب باشيد مواد غذايي را خارج از محدوده حرارتي خطرناك (4 درجه سانتي گراد تا 60 درجه سانتي گراد) نگهداري نماييد.
در صورتي كه غذا در حين كباب كردن شروع به سوختن نمايد سيخ هاي كباب را بالا برده و يا حرارت را كاهش دهيد.

 • پس از پخت

غذاي پخته شده را در يك ظرف يا سيني تميز قرار دهيد. مراقب باشيد آب خارج شده از ماده غذايي خام بر روي غذاهاي پخته شده نريزد.

كليه غذاها را براي جلوگيري از آلودگي ثانويه پوشيده نگهداريد. غذاهاي آماده شده را فورا مصرف كنيد. اگر بايد غذا را گرم نگهداريد بايد اطمينان حاصل كنيد درجه حرارت آن 60 درجه سانتيگراد يا بيش از آن باشد. باقي مانده غذا را در يخچال نگهداري كنيد و هنگامي كه سرد هستند روي آنها را بپوشانيد. و قبل از مصرف  مجددا حرارت دهيد .

+ نوشته شده توسط علی سواری در چهارشنبه دهم آبان 1385 و ساعت 9:54 |
 

ويتامين A

 

ويتامين A در حفظ بينايی خوب، سلامت پوست و غشاهای مخاطی مهم و مفيد است. همچنين تحقيقات نشان می دهد كه اين ويتامين برای عملكرد سيستم ايمنی بدن ضروری است. ويتامين A همچنين برای رشد، تشكيل استخوان، توليد مثل و بهبود زخمها مؤثر و مفيد است. كبد می تواند نياز يكسالة بدن به اين ويتامين را به صورت ذخيره در خود نگه دارد. اگر فرد بيمار شود يا دچار عفونتی شود، اين ذخيره سريعاً قابل استفاده است.

موارد استفاده

آكنه و پسوريازيس: داروهای شامل ويتامين A در از بين بردن آكنه و پسوريازيس موفق بوده اند. اخيراً داروی جديد ديگری از ويتامين A ساخته شده است كه باعث كمتر شدن چروك و آثار زخم پوست شده و آنها را كوچك و ناچيز می كند همچنين از تشكيل چروك جديد نيز جلوگيری می كند.

سيستم ايمنی: تحقيقات نشان می دهد كه ويتامين A به عنوان يادآور سيستم ايمنی عمل كرده،‌ بدن را در مقابل بيماريها و عفونتها، مخصوصاً عفونتهای ويروسی حمايت می كند.

بهبود زخم: وقتی كه بافت و پوست جديد در حال تشكيل است، بدن در كنار ساير مواد مغذی نياز به ويتامين A نيز دارد.

سرخك: مرگ و مير ناشی از اين بيماری را در بين شيرخواران كاهش می دهد.

همچنين در درمان شب كوری و هيپركراتوزيز استفاده می شود.

منابع غذايی

شما می توانيد مكمل ويتامين A طبيعی را كه به صورت رتينول يا رتينيل پالميتات است خريداری كنيد. همه اشكال ويتامين A به راحتي قابل جذب هستند. قرصها و كپسولهای موجود ۱۰۰۰۰، ۲۵۰۰۰ و ۵۰۰۰۰ واحد هستند. پزشك در انتخاب ميزان ويتامين A مصرفی به شما كمك می كند. بيشتر مولتی ويتامينها حاوی ميزان مجاز توصيه شده برای ويتامين A هستند. اگر شما از مولتی ويتامين استفاده می كنيد، احتمالاً بيشتر از ميزان توسط مورد نياز، ويتامين A دريافت كرده ايد. بدون مشورت با پزشك هرگز بيشتر از ۲۵۰۰۰ واحد روزانه (۱۰۰۰۰ واحد برای بچه ها) مصرف نكنيد.

در بيشتر موارد استفاده از بتاكاروتن كه پيش ساز ويتامين A است، جايگزين مطمئني براي ويتامين A ميباشد. بر خلاف ويتامين A، بتاكاروتن محلول در آب است و در بدن ساخته نمی شود، بنابراين مصرف مقدار زياد آن بدون خطر است. بتاكاروتن جايگزين خوبی برای ويتامين A در بچه ها و بزرگسالانی که دچار بيماری كبدی و كليوی هستند و زنان حامله است.

نحوه مصرف

ويتامين A محلول در چربی است و برای جذب نياز به رژيم غذايی حاوی چربی دارد. مكملهای ويتامين A بايد همراه با غذا و يا با فاصله كوتاهی بعد از غذا مصرف شود.

موارد احتیاط

خانمهای حامله نبايد از مكملهای ويتامين A استفاده كنند زيرا باعث نقايص مادرزادی در جنين ميشود. همة‌ ويتامينهايی كه در اين دوره استفاده می شوند حاوی مقداری ويتامين A هستند و مصرف هر مقدار بيشتری برای جنين خطرناك است.

مصرف زياد ويتامين A براي بدن سمي و حتي كشنده است. معمولاً ميزان ويتامين A دريافتي از رژيم غذايي آنقدر زياد نيست كه باعث مسمويت شود، اما مصرف مكملهاي ويتامين A بدون نظر پزشك توصيه نمی شود.

ويتامين A در انواع مختلفی از فرمولهای ويتامينی يافت می شود. برای مثال مكملهايی كه با نامهای  "فرمول سيستم ايمني"، "فرمول سرماخوردگي"، "فرمول چشمي"، "فرمول پوستي" يا "فرمول آكنه" موجود هستند همگي حاوي ويتامين A هستند. اگر شما از انواع مختلف فرمولي ويتامين A استفاده كنيد خود را در معرض خطر مسموميت با اين ويتامين قرار داده ايد.

بعضي از نشانه های مسموميت با ويتامين A شامل سردرد، خستگی، درد مفاصل و عضلات، خشك شدن و ترك لبها و پوست، چشمهای خشك و تحريك پذير، تهوع يا اسهال و ريزش مو است.

مصرف الكل، احتمال مسموميت با ويتامين A را افزايش می دهد. مصرف بيش از ۲۵۰۰۰ واحد از ويتامين A روزانه در بزرگسال و ۱۰۰۰۰ واحد روزانه در بچه ها، چه از غذا و چه از مكملهای اين ويتامين می تواند باعث مسموميت شود. در صورتي كه از آكوتان، رتين - آيا هر داروی مشتق شده از ويتامين A برای درمان آكنه، پسوريازيس يا ديگر مشكلات پوستي استفاده می كنيد، مكمل های ويتامين A را مصرف نكنيد.

تداخلهای احتمالی

مصرف زياد ويتامين E باعث می شود كه بدن از ويتامين A بيشتری استفاده كند.

براي استفاده از ويتامين A بدن نيازمند به «روی» است.

كمبود روی می تواند علايمی مشابه با كمبود ويتامين A در بدن ايجاد كند، زيرا بدون حضور روی بدن قادر به استفاده از ويتامين A نيست.

بدن شما برای استفاده از ويتامين A نيازی به مقدار كافی پروتئين دارد. يك فرد بزرگسال بايد روزانه حدود ۷ اُز پروتئين و بچه ها حداقل ۴ اُز مصرف كنند.

بعضی از داروها نظير استروژن و قرصهای خوراکی ضدحاملگی سطح رتينول را در خون افزايش می دهند. اگر شما به طور مرتب از دارويی استفاده می كنيد، قبل از مصرف مكمل ويتامين A با پزشك مشورت كنيد.

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه چهاردهم شهریور 1385 و ساعت 11:7 |

 

 

مهمترين نکته براي پيشگيري از مسموميتهاي غذايي آن است که قبل از تماس با غذا دستها را آب گرم و صابون بشوييد . بعد از خروج از توالت ، تماس با سطل زباله و يا حيوانات خانگي دستها را کاملاً بشوييد .

زخمها و بريدگيها را بپوشانيد . دستها را با حوله جداگانه اي خشک کنيد و از دستمال آشپزخانه براي اين کار استفاده نکنيد.

هر چند وقت يکبار ،‌ دستمالها ، پارچه هاي آشپزخانه و ابرظرفشويي را سفيد ، ضدعفوني و يا تعويض کنيد . سطوح کار ( روي ميز ،‌ تخته آشپزخانه و ساير سطوح تماس با مواد غذايي ) را در آشپزخانه به طور مرتب ضد عفوني کنيد ؛ بويژه پس از آماده سازي مرغ و گوشت خام .
 

قبل از بازکردن قوطي کنسرو ‌، در آن را پاک کنيد . ظروف ، سطوح کار ، قاشق ، کارد و چنگال را با آب داغ و مواد پاک کننده بشوييد . آبکشي کنيد و در صورت امکان بگذاريد تا کاملاً خشک شوند .

از تماس حيوانات خانگي با غذا ، ظروف و سطوح کار جلوگيري کنيد . مواد غذايي بدون بسته بندي و يا از بسته بيرون ريخته شده ، مگس ، موش ، مورچه و سوسک را که ناقل باکتريها هستند ، به خود جذب مي کنند . پس اين غذاها را بسرعت جمع آوري و محل مورد نظر را تميز کنيد . از چاقو و تخته اي که براي بريدن گوشت خام استفاده مي کنيد ، براي سبزيهاي تازه و غذاهاي پخته استفاده نکنيد و آنها را پس از هر بار استفاده بشوييد . بهتر است تخته جداگانه اي براي گوشت و مرغ خام داشته باشيد .

+ نوشته شده توسط علی سواری در پنجشنبه بیست و نهم تیر 1385 و ساعت 11:56 |

 

    آب شگفت انگیزترین عنصر روی زمین است، که به مقدار زیاد روی کره زمین یافت می شود . این عنصر با خواص عجیب و منحصر به فرد خود باعث بوجود آمدن حیات بر زمین شده است. خواصی مانند ظرفیت گرمایی بالا ، حلالیت اکسیژن بیشتر از دیگر مایعات ، افزایش حجم هنگام انجماد و حلال تعداد زیادی از عناصر ضامن حیات روی این کره خاکی است و عمر آن به حدود دورة پیش از کامبرین در حدود 4-3 میلیارد سال می رسد . دانشمندان در هنگام جستجو ، حیات در کرات دیگر هنگام کشف سرنخی از آب امید آنها به یافتن حیات در آن کره بیشتر می شود

از این عنصر چه می دانیم ؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط علی سواری در چهارشنبه چهاردهم تیر 1385 و ساعت 10:50 |

   

     فکر عبادت است

پیامبر اکرم(ص)

    قناعت بزرکترین سرمایه است

امام علی (ع)

    نادانی بزر کترین مصیبت است

امام حسن (ع)

   وقتي ارتباط عاشقانه ات به انتها ميرسد ، فقط به سادگي بگو«همه اش تقصير من بود .

جكسون براون

   اگر به مهماني گرگ مي رويد ، سگ خود را به همراه ببريد .

گوته

   آن كسي كه از رنج زندگي بترسد ، از ترس در رنج خواهد بود .

چيني

   وقتي نانوا نان را با دقت و وسواس مي پزد و به دست مشتري ميدهد ، خدا با او در كنار تنور ايستاده است .

كريستيان بوبن

  اگر قرار است براي چيزي زندگي خود را خرج كنيم ، بهتر آن است كه آنرا خرج لطافت يك لبخند و يا نوازشي عاشقانه كنيم .

شكسپير

   استعداد در فضاي آرام رشد ميكند و شخصيت در جريان كامل زندگي .

گوته

   بيش از هر چيز نخست بدان كه چه ميخواهي .

فوخ

    بردن ، همه چيز نيست ، اما تلاش براي بردن چرا .

لومباردي

  اگر خاموش بنشيني تا ديگران به سخنت آورند ، بهتر از آنست كه سخن بگويي و خاموشت كنند.

سقراط

   عادتمند كسي است كه به مشكلات و مصائب زندگي لبخند بزند .

شكسپير

   ماهي و مهمان دو روز اول خوب هستند ، از روز سوم بو مي گيرند .

( البته از ديد اسپانيولي ها )

    مردان آفريننده کارهای مهمند و زنان به وجود آورنده مردان .

رومن رولان

     جريان زندگی چيزی جز مبارزه ميان عاطفه وعقل نيست .

مارک تواين

     آزادی متعلق به يک نفر نيست ، مال همه است .

اسپنسر

     هر کس مرتکب اشتباهی شده ، اکتشافی هم نکرده است .

گاليله

    با ديگران آنگونه رفتار کن که ميخواهی با تو رفتار شود .

براون

     عشق ما را می کشد تا دوباره حياتمان بخشد .

شكسپير

    لبخند، حتی زمانيکه بر لبان يک مرده می نشيند ، بازهم  زيباست .

کريستيان بوبن

     نيکی و سود خويش را در زيان ديگران مخواه .

زرتشت

     من آينده را دوست دارم چون بقيه عمرم را بايد در آن بگذرانم .

کترينگ

     برای آنکه عمر طولانی باشد ، بايد آهسته زندگی کنيم .

سيسرون

   به گونه ای زندگی کنيد که وقتی فرزندانتان به ياد عدالت ، صداقت و مهربانی می افتند ، شما در نظرشان تداعی شويد .

جکسون براون

    تواضع بيجا آخرين حد تکبر است .

لابروير

   هيچکس بدبخت تراز کسی نيست که هميشه خوشبخت است .

هلندی

   آنها که غائب اند ، کمال مطلوب اند و حاضرين معمولی و پيش و پا افتاده اند

گوته

    در دعوا اولين مشت را بزن و محکم هم بزن .

جکسون براون

    سعادت ديگران بخش مهمی از خوشيختی ماست .

رنان

    با مردمان نيک معاشرت کن تا خودت هم يکی از آنان به شمار روی .

ژرژهربرت

     با تقوی و خوبی ميتوان سعادت آفريد .

زنون

     برای شب پيری در روز جوانی چراغی بايد تهيه کرد .

پلوتارک

    هرگز فرصت گفتن « دوستت دارم » را از دست مده .

براون

     اميد با مرگ هم به گور نمی رود .

شيلر

     مرور زمان به خودی خود بسياری از نگرانی ها را از بين می برد .

ديل کارنگی

     هر چه نور بيشتر باشد ، سايه عميق تر است .

گوته 

+ نوشته شده توسط علی سواری در چهارشنبه بیست و چهارم خرداد 1385 و ساعت 11:47 |

     

       طبق آنچه در منابع تاریخی آمده است در اصل سوسنگرد قریه کوچکی بوده که از آبادیهای قبیله بنی خفاجه و به همین سبب نام این قریه را خفاجیه می گفتند که در طول تاریخ پس از گذشتن فراز و نشیب های بسیار  توسعه یافته و امروز اگر چنانچه پس از بیست و چند ماه جنگ خانمان سوز چیزی از آن باقی مانده باشد که نمانده در ردیف شهرهای بزرگ خوزستان محسوب می شود و اکنون مرکز شهرستان دشت آزادگان ( دشت میشان ) وضعیت جغرافیایی سوسنگرد در در کتاب تاریخ جغرافیای خوزستان ص 242 می گوید بلوک سوسنگرد شمال هویزه واقع است و شهر سوسنگرد تا یکصد سال پیش قریه کوچکی بوده است از بنای عشیره ای بنی خفاجه که در قدیم آنجا سکنی داشته اند و از این جهت آن را خفاجیه می نامیدند . پس از آن طایفه بنی طرف از زیر دست موالی هویزه مرکز شایخ طایفه قرار گرفت و مردم زیادی در آن سکنی گرفتند و کم کم شهری شد و اکنون مرکز حکومتی ولایت شده ، دوایر قالیه ، امنیه ، صحیه ، معارف و تلگراف و تلفن در آن دایر شده است . در دایرة المعارف مصاحب نیز آمده مرکز شهرستان دشت آزادگان در هفتاد و پنج کیلومتری شمال غربی اهواز قرار دارد و رود کرخه از آن می گذرد .

       عباس میریان در جغرافیای تاریخی سرزمین خوزستان ص 256 درباره ی سوسنگرد می گوید : شهر سوسنگرد در شمال منطقه هویزه قرار دارد و یکصد و پنجاه سال پیش قریه کوچکی بود از آبادیها قبیله خفاجیه که این قبیله در آنجا اسکان یافته بودند از این جهت آن را خفاجیه نامیدند . فرهنگ جغرا فیای ایران جلد ششم و فرهنگ دهخدا درباره سوسنگرد متفق القول بوده و گفته اند شهر کوچک سوسنگرد مرکز شهرستان دشت آزادگان است . این شهر در 75 کیلومتری شمال باختری اهواز و رودخانه کرخه واقع و مختصات جغرافیایی آن چنین است طول 48 درجه و 10 دقیقه و عرض 31 درجه و 33 دقیقه  سوسنگرد از سال 1315 رو به آبادی نهاد .

دشت آزادگان و دشت میشان از 3 بخش تشکیل شده است : بخش مرکزی : شامل دهستان هویزه با 66 آبادی ، بخش بستان : شامل دهستان بستان با 37 آبادی / بخش هویزه شامل دهستانهای بنی صالح با 33 آبادی .

        درباره وجه تسمیه سوسنگرد می توان گفت نام سوسنگرد فعلی تیمیت الدهر سوسنگرد را بنام سوسنجرد یکی از قصبات حویزه نوشته و سوسنجرد معرب سوسنگرد است . در فرهنگ معین نیز از سوسنگرد در معرب سوسنجرد و خفاجیه نامیده شده است البته با توضیح که در شهریور 1314 هجری شمسی به موجب تصویب نام هیئت وزیران نام خفاجیه به سوسنگرد مبدل شد .

در روزگاران پادشاهان صفویه این سرزمین به دست سادات آل مشعشع سپرده شده و تا اواخر دوران پادشاهان قاجاریه این شهر یک آبادی کوچکی بود و در نزدیکی قریه جلالیه که بر اثر انحراف جریانهای آب از خشک شدن آن سرزمین از بی آبی ، عشیره بنی طرف در سوسنگرد جای گرفتند و چون مردم عشیره بیشتر به امور کشاورزی و دامداری و دامپروری علاقمند بودند پس از انتقال به شهر سوسنگرد نواحی سرزمین آن زیر کشت رفت و سبب پیشرفت و توسعه شهر گردیدند و سپس این شهر پیش از پیش مورد توجه اولیا امور قرار گرفت و به پیشرفت آن افزوده گشته و هم اکنون شهر سوسنگرد مرکز دشت آزادگان است . در مورد آب و هوای سوسنگرد تمام منابع متفق القولند که هوای خانه ها لطیف و آزاد است و علت آن را نیز وجود نهرهای موجود در شهر می دانند .

 

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در دوشنبه هشتم خرداد 1385 و ساعت 8:21 |

يک مؤسسه خيريه نامی اخطار کرده است که تغييرات جوی تا پايان قرن تنها در آفريقا به مرگ ۱۸۴ ميليون نفر منجر خواهد شد.

سيلها و قحطی و خشکسالی که بر اثر تغييرات آب و هوا پيش می آيد، تلاش برای کاهش فقر و گرسنگی را به باد می دهد.

طبق گزارش جمعيت "کريسشن ايد" کشورهای ثروتمند بايد به کشورهای فقير کمک کنند که از سوختهای غيرفسيلی مانند انرژی خورشيدی استفاده کنند.

نمايندگان حدود ۱۹۰ کشور برای بحث درباره تغيرات اقليمی در بن در آلمان گرد آمده اند.

جمعيت يادشده در گزارشی تحت عنوان: "آب و هوای فقر: واقعيتها، ترسها و اميدها"، می گويد که کشورهای غنی بايد وابستگی خود را به سوختهای فسيلی کاهش دهند و به کشورهای فقير کمک کنند که مصرف سوختی خود را به منابع خورشيدی، بادی و موجی منتقل سازند.

طبق اين گزارش: "تغييرات جوی همچنان به شدت ادامه خواهد يافت."

"ملل فقير بار فاجعه را به دوش دارند، پس ما از کشورهای ثروتمند تقاضا می کنيم که دست به اقدام بزنند، زيرا سطح درياها بالا می آيد، بيابانها توسعه می يابند، سيلها و توفانهای بيشتری جاری می شود."

جان مک گی، نويسنده گزارش عقيده دارد که با خرج ۵۰ ميليارد دلار تمام بخش صحرايی آفريقا می تواند به منبع انرژی خورشيدی منتقل شود.

او می افزايد: "و ۵۰ ميليارد دلار درست معادل مبلغی است که اين قاره بايد برای سوختهای نفتی پرداخت کند."

پيمان کيوتو

طبق اين گزارش رشد اقتصادی با تکيه بر منابع قابل تجديد انرژی توان تازه ای می گيرد.

منتقدان عقيده دارند که کشورهای فقير بايد به هر شکلی که مناسب می بينند به توسعه اقتصادی بپردازند.

با اينکه دانشمندان بر سر دمای کره زمين اتفاق نظر ندارند، اما محاسبات نشان می دهد که در سال ۲۱۰۰ دمای زمين تا ۳ درجه افزايش خواهد داشت.

جمعيت "کريسشن ايد" عقيده دارد که عواملی مانند سيلهای روزافزون و خشکسالی در مناطق آفت ديده از مالاريا، مرگ و مير را باز هم افزايش خواهد داد.

 

پيمان کيوتو که گاز کربنيک را عامل اصلی گرمايش زمين دانسته، کشورهای درحال توسعه را از اجرای تعهدات معاف شناخته است. به علاوه ايالات متحده به پيمان نپيوسته است.

به نظر جمعيت "کريسشن ايد" کشورهای توسعه يافته بايد تا سال ۲۰۵۰ به ميزان دو سوم از توليد گاز کربنيک خود بکاهند.

در گردهمايی دوروزه به مناسبت تغييرات اقليمی در بن، کشورهای فقير از کشورهای توسعه يافته می خواهند که گامهای مؤثرتری بردارند.

ملل فقير، کشورهای ثروتمند را مسئول وضعيت نابسامان فعلی می دانند.

طبق پيمان کيوتو کشورهای توسعه يافته بايد تا سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ توليد گاز کربنيک را به ميزان ۲.۵ درصد نسبت به سال ۱۹۹۰ کاهش دهند.

گردهمايی بزرگی که از ۱۷ تا ۲۵ مه در بن برگزار می شود، مقدمه ايست برای بحث راجع به نحوه ادامه پيمان کيوتو پس از سال ۲۰۱۲.

 

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1385 و ساعت 10:43 |

صندوق سازمان ملل متحد براي کودکان (يونيسف) اعلام کرد: حدود پنج ميليون و 600 هزار کودک سالانه در اثر سوءتغذيه جان مي‌سپارند.

 

به گزارش مهر به نقل از روزنامه «لوموند»، «يونيسف» در گزارش خود به نام «پيشرفت براي کودکان» با ذکر اين آمار تاکيد کرد که 146 ميليون کودک در جهان در معرض سوءتغذيه شديد قرار دارند.

 

بر اساس اين گزارش، در چهارمين دوره از مطالعات در زمينه پيشرفت هاي صورت گرفته براي کودکان، مشخص شد که جهان به تعهدات خود درباره کودکان کوتاهي مي کند.

 

«آن ونمام» مدير «يونيسف» در اين باره مي‌گويد: نبود پيشرفت براي مبارزه با سوءتغذيه براي کودکان و ملتها زيان بار است.

 

وي افزود: گرسنگي و سوءتغذيه در راس مشکلات پيچيده کره زمين به شمار مي رود که همگي بايد براي رفع آن تلاش کنيم.

 

ونمام خاطرنشان کرد: اين مشکل به بروز و گسترش فقر کمک مي کند و از بزرگ شدن سالم کودکانمان جلوگيري مي کند.

 

براساس اين گزارش، نيمي از کودکاني که از سوءتغذيه رنج مي برند در جنوب آسيا زندگي مي کنند. در شرق آسيا،چين براي کاهش سوءتغذيه تلاش مي کند، اما اين روند در آفريقاي مرکزي و شرق و خاورميانه روند بسيار کندي دارد و به ويژه در کشورهايي مانند عراق و سودان حتي در حال پسروي است.

 

يونيسف همچنين به افزايش ميزان سوءتغذيه در منطقه دارفور در غرب سودان که در سال هاي گذشته به صحنه جنگ داخلي شورشيان و نيروهاي دولتي درآمده است، هشدار داد.

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1385 و ساعت 10:32 |

 

عليرغم اينکه مواد غذايي به طرق مختلف نگهداري مي شوند اما به محض چيدن ، درو شدن يا ذبح شدن شروع به فاسد شدن مي کنند.  روش هاي اصلي حفظ و نگهداري مواد غذايي که آنها را سالم و بهداشتي نگه مي دارند کنسرو کردن، انجماد و خشک کردن مي باشند.

نگهداري غذا در خانه به معني داشتن مقدار فراواني از مواد غذايي متنوع که هنگاميکه محصولات تازه به سهولت در دسترس نباشند مانند مرباي توت فرنگي يا مرباي انجير يا چاشني گوجه فرنگي سبز که هميشه قابل خريدن و تهيه کردن نيستند.  

 • کنسرو کردن

کنسرو کردن فرآيندي است که در آن مواد غذايي در شيشه ها يا قوطي هاي حلبي قرار داده شده و حرارت داده مي شوند تا درجه اي که ميکرواورگانيسم ها (ميکروب ها ) و آنزيم هاي غيرفعال نابود شوند. اين دما و حرارت و سرما دادن پس از آن يک خلاء بسته بندي شده را ايجاد مي کند. اين خلاء درون بسته بندي از دوباره فاسد شدن غذاي درون شيشه يا قوطي جلوگيري مي کند. مواد غذايي با اسيديته بالا مانند ميوه ها، گوجه فرنگي ها مي توانند در آب جوش پرورده و يا کنسرو شوند ، در حاليکه سبزيجات و گوشت با اسيديته پائين بايد تحت دستگاه کنسرو کننده در 240 درجه فارنهايت کنسرو شوند.

-         نمک سود کردن (شور گذاشتن): محصولات نمک سود شده اسيديته افزايش يافته اي دارند که محيط و شرايط رشد را براي باکتري ها بسيار مشکل مي سازد. اين محصولات همچنين در شيشه ها حرارت داده مي شوند تا به نقطه جوش برسند. اين کار بقيه باکتري ها و ميکروارگانيسم ها را از بين برده و محصولات نمک سود شده در شيشه به شکل وکيوم شده و در خلاء نگه داري مي شوند.

-         مربا ها و ژله ها: مرباها و ژله ها حاوي مقدار فراواني شکر هستند. شکر با آب موجود ترکيب شده و شرايط رشد ميکروارگانيسم ها و باکتري ها را دشوار مي نمايند.  

 • انجماد

انجماد دماي مواد غذايي را کاهش مي دهد تا ميکروارگانيسم ها و باکتري هاي محيط شرايط مناسبي براي رشد نداشته باشند. اما با اين وجود مقداري از آنها ممکن است به حيات خود ادامه دهند. در طي فرآيند انجماد فعاليت آنزيمي آهسته مي شود اما متوقف نمي شود.

-         آنزيم هاي درون سبزيجات: اين آنزيمها بايد از طريق سفيد کردن غير فعال شوند تا از دست دادن ارزش غذايي و رنگ و طعم سبزيجات جلوگيري شود. سبزيجات به مدت معيني در معرض تماس با آب جوش و يا بخار قرار مي گيرند و به سرعت در آب يخ خنک شده تا از پخته شدن آنها جلوگيري به عمل آيد. عمل سفيد کردن همچنين به از بين بردن ميکروارگانيسمهاي سطح سبزيجات کمک مي نمايد.

-         آنزيم هاي درون ميوه ها: اين آنزيم ها مي توانند باعث ايجاد رنگ قهوه اي ميوه ها و از دست دادن ويتامين C آنها بشوند و توسط اسيد اسکوربيک اضافي( ويتامين c) تحت کنترل قرار بگيرند.  

 • خشک کردن

روش خشک کردن، آب و رطوبت را از مواد غذايي گرفته و در نتيجه باکتري ها و ميکروارگانيسم ها نمي توانند رشد کرده و تکثير پيدا کنند و فعاليت آنزيم ها نيز آهسته مي شود. مواد غذايي خشک شده بايد در ظروف دربسته نگهداري شوند تا از نم کشيدن و رطوبت رساني دوباره آنها و در نتيجه رشد ميکروب ها جلوگيري بعمل آيد.

 •  روش هاي نامطمئن کنسروسازي

روش سنتي: اين روش قديمي و منسوخ شده ، روشي نامطمئن و ناسالم محسوب مي شود. در اين روش مواد غذايي درون يک کتري حرارت داده شده و سپس درون شيشه ها ريخته شده  و دري هم روي شيشه گذاشته مي شود. هيچ فرآيند و پرورش خاص مواد غذايي روي آن انجام نمي شود.

با اين روش اغلب فساد مواد غذايي داريم. باکتري ها ، خميرترش و کپک زدن مواد غذايي را فاسد مي کنند  زيرا شيشه و ظروفي که مواد غذايي در آنها ريخته شده کاملا از باکتري ها پاک نشده اند. رشد اين ميکروارگانيسم ها باضافه فساد مواد غذايي اغلب از طريق درپوش هاي شيشه ها و ظروفي که مهر و بوم شده اند اتفاق مي افتد. اين روش کنسروسازي يک خطر واقعي براي ايجاد بوتوليزم محسوب مي شود. 

کنسروسازي با بخار: اين روش کمي جديدتر مي باشد اما هنوز هم مطمئن و سالم نيست. شيشه ها و ظروف با بخار حرارت داده مي شوند. اين روش نه براي مواد غذايي با اسيديته بالا و  نه براي مواد غذايي با اسيديته پائين توصيه نمي شود. مواد غذايي کنسرو شده با اسيديته پايين به علت فساد و مسموميت  کشنده و خطرناک هستند.

کنسرو سازي بر اساس ارتفاع: با افزايش ارتفاع، آب در درجه حرارت پايين تري به جوش مي آيد. چون دماي پايين تر براي کشتن و از بين بردن باکتري ها کمتر موثر مي باشد بنابراين زمان فرآيند کنسروسازي براي جوشاندن آب در کنسروسازي بايد زياد شود. دستورالعمل هاي کنسرو کردن غذا معمولا براي ارتفاع صفر تا 300 متري در نظر گرفته مي شوند. اگر شما در ارتفاع بالاي 300 متري در حال کنسرو کردن مواد غذايي مي باشيد تعديل هاي ارتفاع مورد نياز براي کنسرو سازي هر نوع از مواد غذايي را چک نماييد.

ديگر متدهاي نامطمئن: کنسروسازي غذا در ماکروفرها، اجاق هاي برقي، چراغ هاي خوراک پزي که بي نهايت خطرناک مي باشند مخصوصا در مورد غذاهايي با اسيديته پايين اين روش توصيه نمي شود. پودرهاي کنسروسازي به عنوان مواد نگهدارنده بي فايده و بي اثر هستند و جاي فرآيند صحيح را به هيج وجه نمي گيرد.

 • مراقبت و محافظت از غذا در برابر فساد مواد غذايي

هرگز مواد غذايي که هر يک از نشانه هاي فساد و خرابي را دارند مزه نکنيد. قبل از بازکردن شيشه ها با دقت به همه شيشه ها نگاه کنيد. درِ برآمده و متورم شده و يا شيشه و ظرفي که نشتي داشته و يا مواد درون آن را پس مي دهد نشانه فساد مواد  غذايي مي باشد. وقتي که در شيشه و يا ظرف را باز مي کنيد به ديگر علائم فساد و خرابي مواد غذايي توجه کنيد مانند فوران ناگهاني مايع مواد درون ظرف، کپک و يا بوي بد و زننده. مواد غذايي کنسرو شده فاسد شده بايد دور انداخته شوند به شکلي که هيچ انسان و يا حيواني دسترسي به آن را نداشته باشد. گوشت ها ، مواد غذايي دريايي و سبزيجات با اسيديته پايين فاسد شده بايد قبل از دورانداختن شناسايي شوند تا سمومي که در آنها موجود مي باشند نابود شوند .
 

براي سم شناسي مواد غذايي با اسيديته پايين که فاسد شده اند در ظرف را با دقت برداريد. شيشه يا ظرف مواد غذايي و درِ آن را درون يک قابلمه بگذاريد. (نيازي به در آوردن غذا از درون ظرف يا شيشه نيست ، برداشتن مواد غذايي مي تواند بقيه مواد غذايي را نيز فاسد مي نمايد) .

آب گرم کافي ريخته تا روي ظرف يا شيشه را بپوشاند. سپس به مدت 30 دقيقه آنرا بجوشانيد و سپس آنرا سرد نماييد. آب ظرف را بيرون بريزيد. ظروف يا شيشه ها ممکن است دوباره استفاده شوند.

مواد غذايي با اسيديته پايين که بشکلي نادرست کنسرو شده اند مي توانند حاوي سم بوتوليزم باشند بدون اينکه آثاري از فساد و خرابي مواد غذايي را به شما نشان دهند. مواد غذايي با اسيديته پايين اگر داراي مشخصات زير باشند ناسالم و نامطمئن در نظر گرفته مي شوند:

-         مواد غذايي تحت فشار کنسرو کننده قرار نگرفته باشند.

-         ميزان و مقياس کنسرو کننده قرار نگرفته باشند.

-         ميزان و مقياس کنسرو کننده نادرست باشد.

-         زمان هاي جديد فرآيند کنسروسازي و فشارها براي سايز ظرف يا شيشه روش بسته بندي و نوع مواد غذايي کنسرو شده در نظر گرفته نشده باشد.

-         مواد ترکيبي و شکل دهنده غذا بر اساس دستورالعمل تهيه غذا اضافه نشده باشند.

-         اندازه مواد تشکيل دهنده غذا از دستورالعمل و طرز تهيه اوليه ماده غذايي تغيير کرده باشد.

-         زمان فرآيند کنسرو سازي و فشار موجود در اين فرآيند براي ارتفاعي که غذا کنسرو شده درست رعايت نشده باشد.

 از آنجاييکه مواد غذايي با اسيديته پايين که به روش نادرستي کنسرو شده اند مي توانند حاوي سم بوتوليزم بدون نشان دادن هيچگونه علائم فساد و خرابي آن باشند ، بنابراين بايد اين مواد غذايي سم شناسي شده و سپس دور ريخته شوند. سطوحي که در تماس با اين مواد ضايع و فاسد شده قرار مي گيرند بايد با استفاده از محلول (يک قسمت کلر، ده قسمت آب) تميز و پاک شوند . سطوح مورد نظر را با اين محلول مرطوب کرده سپس 5 دقيقه صبر کنيد و بعد آنرا آبکشي نماييد.

 • حفظ و نگهداري غذا براي برنامه ها و رژيم هاي مخصوص غذايي

 

حفظ و نگهداري مواد غذايي در منزل براي افرادي که در حال پرهيز از مصرف نمک يا شکر هستند امکان پذير مي باشد. با استفاده از روش هاي ساده که نيازي هم به شکر يا نمک ندارند مي توانيد ارزش هاي مواد غذايي را حفظ نماييد. اگر شخصي پرهيز از مصرف شکر دارد مي تواند از مواد غذايي خشک شده و يا ميوه هايي که به جاي شيره قند در آب يا

آب ميوه کنسرو شده يا منجمد شده اند استفاده نمايند. شکر معين و مشخص شده در کنسروسازي  و يا انجماد تنها به خاطر اثر آن در طعم و ترکيب مواد غذايي مورد نياز مي باشد دستورالعمل هاي بسياري وجود دارند که شکر لازم ندارند يا به مقدار کمي احتياج دارند. شکر وسيله اصلي براي درست کردن مرباها و ژله ها مي باشد که مواد غذايي را به طرزي سالم و بهداشتي نگهداري مي کند. اين مواد غذايي و محصولات براي کساني که رژيم کم شکر دارند مناسب نيست. به هر حال ژلاتين هاي گياهي مخصوص با دستورالعمل هاي خاصي طراحي شده اند که مرباها و ژله هايي بدون شکر اضافي تهيه کنيد.

حفظ و نگهداري مواد غذايي در منزل همچنين براي افرادي که در حال پرهيز از مصرف نمک مي باشند ممکن است. نمک استفاده شده در کنسروسازي ، انجماد يا خشک کردن مواد غذايي تنها براي طعم و يا حفظ رنگ و کيفيت آن مي باشد.

نمک سود کردن مخصوصا وقتي با تخمير همراه باشد معمولا نياز به نمک دارد تا اثر نگهدارندگي را در مواد غذايي حفظ نمايد. هنگام تهيه مواد غذايي نمک سود شده اگر در طرز تهيه آن فقط نمک بود نمي توانيد ماده ديگري را جايگزين نمک کنيد اما اگر سرکه به اضافه يک يا دو قاشق چايخوري نمک نياز داشت مي توانيد نمک را حذف کنيد.

 • چند راه ساده براي نگهداري غذا و مواد غذايي

نگهداري غذا و مواد غذايي در منزل مي تواند مشکلات خاص خود را بوجود آورد و انواع مختلف مواد غذايي نيازهاي متفاوت نگهداري را براي محافظت از نفوذ و پيشرفت باکتري ها دارند. در اينجا نکات مفيد و مهمي را ذکر مي کنيم تا در جهت حفاظت از سلامت خود و خانواده مفيد واقع شوند.

نگهداري سبزيجات

1- سبزيجات را بايد در يخچال نگهداري کرد. سيب زميني ، پياز و سير را در جاي خنک  ، تاريک و با تهويه هوا نگهداريد اما لازم نيست که در يخچال نگهداري شوند. اگر گوجه فرنگي در يخچال نگهداري نشود طعم بهتري خواهد داشت. گوجه فرنگي بريده شده بايد در يخچال نگهداري شود.
2- سبزيجات را در قسمت جا ميوه اي در کيسه هاي پلاستيکي نگهداريد تا از دست رفتن رطوبت و ارزش هاي غذايي آنها جلوگيري کرده باشيد. اما بادنجان و فلفل دلمه بايد در جا ميوه اي نگهداري شوند زيرا درون کيسه هاي پلاستيکي عرق مي کنند پس بايد بيرون از کيسه در جا ميوه اي نگهداشت. قارچها را درون يک پاکت کاغذي بگذاريد و بعد داخل جا ميوه اي قرار دهيد.

نگهداري ميوه ها

1- سيب و توت هميشه بايد در يخچال نگهداري شوند تا حداکثر تردي و تازگي خود را حفظ نمايند. ميوه هاي تابستاني و صيفي جات (هندوانه،خربزه ، طالبي) بايد در جاي گرم نگهداري شوند تا برسند سپس داخل يخچال گذاشته شوند. انگور و ميوه هايي که هنوز کال هستند و خوب نرسيده اند مي توانند درون کاسه يا ظرف ميوه داخل آشپزخانه بمانند تا برسند.

2- مرکبات در دماي اتاق خوب مي مانند مگر اينکه هوا خيلي گرم باشد که در اينصورت مي توانند آنها را داخل يخچال نگهداري نماييد. موزها را بايد در اتاق با هواي خشک نگهداري کنيد. ممکن است در صورت نگهداري در يخچال پوست موز سياه شود (البته قسمت گوشتي موز هنوز هم خوب و سالم است) .

 نگهداري محصولات لبني

1- هميشه تاريخ انقضاء لبنيات را چک کنيد مخصوصا شير. هرگز شيري را که 2 يا 3 روز از تاريخ مصرفش گذشته نخريد. بطور کلي شير قبل از تاريخ انقضا شروع به بوي بد دادن مي کند حتي اگر شما در يخچال آنرا نگهداري کنيد.  

نگهداري غذاي منجمد شده

مواد غذايي را در ظرف در بسته منجمد کنيد و اگر از فروشگاه مواد غذايي منجمد شده تهيه مي نماييد آنها را داخل ظروف در دار و در بسته نگهداريد تا به منزل برسيد. اگر يخ آنها در راه باز شد آنرا در يخچال معمولي دوباره منجمد کنيد. تکه هاي بزرگ يخ غشاء سلولي مواد غذايي باز شده را فرم داده ولي به مواد غذايي مفيد آن اجازه خارج شدن را مي دهد. غذهاي منجمد را منجمد حفظ کنيد تا کيفيت آنها حفظ شود زيرا وقتي که يخ مواد غذايي باز مي شود باکتري ها شروع به فعاليت مي کنند.  

نگهداري محصولات گوشتي

1- گوشت تازه، مرغ و ماهي هميشه با خود مقداري باکتري به همراه دارند، بنابراين غذا بايد هميشه در جاي سرد نگهداري شوند. سرعت رشد باکتري در يخچال آهسته مي گردد ولي در دماي اتاق اين سرعت افزايش مي يابد. پختن گوشت اين باکتري ها را نابود مي کند . گوشت، ماهي (غذاهاي دريايي) و مرغ را در قسمت جاگوشتي يخچال نگهداريد.

مراقب باشيد که مواد غذايي و محصولات گوشتي خام در تماس با ديگر مواد غذايي درون يخچال نباشند. آنها بايد در انتهايي ترين قسمت يخچال نگهداري شوند تا آبي که از بسته بندي اين مواد گوشتي مي چکد ديگر مواد غذايي يخچال را آلوده نکند.
2- اطمينان حاصل نماييد که ماهي يا ديگر گوشت هاي دريايي خوب بسته بندي شده اند و هر چه سريعتر هم استفاده مي شوند. اگر پس از دو روز استفاده نکرديد آنها را دور بريزيد و استفاده نکنيد.
3- اگر قصد منجمد کردن گوشت- گوشت هاي دريايي يا مرغ را داريد آنها را با بسته بندي مخصوص فريزري خريده و سپس به محض خريدن آنها را به منزل آورده و هر چه زودتر آنها را منجمد نماييد. تخم مرغ ها را نيز در يخچال و ترجيحا با کارتون مخصوص خودشان نگهداريد . زيرا اين کار علاوه بر جلوگيري از فاسد شدن تخم مرغ از، از دست دادن آب و رطوبت تخم مرغ از طريق پوسته آن جلوگيري خواهد کرد.
 

نگهداري ديگر محصولات مواد غذايي

اجازه ندهيد غذاي حيوانات خانگي با غذاي شما تماس پيدا کنند. مواد غذايي انباري (غذاهاي کنسرو شده ) بايد در جاي تاريک مانند کمد يا کابينت  يا انباري نگهداري شود. روغن ها را دور از نور مستقيم نگهداريد.

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه نوزدهم اردیبهشت 1385 و ساعت 11:0 |

 

آدولف هيتلر.....ديكتاتور آلمان......نقاش پوستر

 

آلبرت انيشتن....فيزيكدان....منشي اداره ثبت

 

الويس پريسلي...خواننده....راننده كاميون

 

اميركبير......صدراعظم ناصرالدين شاه....آشپز

 

او هنري....نويسنده..........گاوچران

 

جرالدفورد .....رئيس جمهور آمريكا.....مانكن لباس مردانه

 

جوزپه گاريبالدي.....انقلابي ايتاليايي.....ملوان

 

جيمي كارتر....رئيس جمهور آمريكا......بادام كار

 

رونالد ريگان....رئيس جمهور آمريكا.....هنرپيشه سينما

 

شون كانري.... هنرپيشه سينما.....بنا و راننده كاميون

 

كلارك گيبل.....هنرپيشه سينما......چوب بر

 

ويليام فالكنر..نويسنده......نقاش ساختمان

 

گاندي......رهبر فقيد هند......وكيل دادگستري

 

جرج واشنگتن.....اولين رئيس جمهور آمريكا.......كشاورز

 

نادرشاه افشار........موسس سلسله افشاريه.......پوستين دوز

 

يعقوب ليث......سرسلسله صفاريان.......رويگر

 

امير اسماعيل ساماني......سرسلسله امراي ساماني.......ساربان

 

آلپتكين.......سرسلسله غزنويان........غلام زر خريد

 

فرخي سيستاني.....شاعر مشهور ايران.......كارگر كشاورز

 

حضرت محمد(ص).....پيامبر بزرگ اسلام......شباني/ تجارت

 

حضرت عيسي (ع)....پيامبر بزرگ مسيحيت.......نجار

 

حضرت موسي (ع).....پيامبر بزرگوار يهود........چوپان

 

پانديت نهرو......نخست وزير هند........وكيل دادگستري

 

موسوليني.........ديكتاتور ايتاليا.......روزنامه نويس

 

ساموئل مورس.....مخترع آمريكايي........نقاش

 

جك لندن......نويسنده آمريكايي.........كارگر كشتي

 

آلبر كامو......نويسنده فرانسوي........معلم

 

ريچارد نيكسون...رئيس جمهور آمريكا.......وكيل دادگستري

 

آبراهام لينكلن......رئيس جمهور آمريكا.......هيزم شكن

 

گي دو موپاسان......نويسنده آلماني..........كارمند دريا داري

 

چارلز ديكنز........نويسنده انگليسي........منشي

 

آناتول فرانس....نويسنده فرانسوي.........كتابفروش

 

مولير..........نويسنده بزرگ فرانسوي......هنرپيشه

 

هربرت جرج ولز ...نويسنده بزرگ انگليسي........شاگرد بزاز

 

ارنست همينگوي....نويسنده بزرگ آمريكايي.....خبرنگار

 

ويليام شكسپير....نويسنده بزرگ انگليسي....هنرپيشه سيار

فيدل كاسترو........رئيس جمهور كوبا........دانشجوي حقوق

 

كاردينال ريشيلو......صدر اعظم معروف فرانسه... كشيش

 

ناپلئون بناپارت.....امپراطور فرانسه.......افسر توپخانه

 

كريم خان زند.....موسس سلسله زنديه.......تير انداز سپاه نادر شاه

 

ميرزا تقي خان امير كبير.....صدر اعظم ناصرالدين شاه......منشي

 

هانري فورد......كارخانه دار آمريكايي.......ساعت ساز

 

توماس اديسون.....مخترع بزرگ آمريكايي.....تلگرافچي

 

آلفرد نوبل..... بنيانگذار جايزه نوبل.... كارگر كارخانه

 

والت ديزني......مخترع سينماي انيمشن.....پادوي مغازه

 

ميكلانژ......نقاش مجسمه ساز ايتاليايي.....سنگ تراش

 

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1385 و ساعت 12:29 |

 

بنا به گفته دانشمندان امریکایی زنجبیل در جلو گیری ازابتلا به سرطان تخمدان کمک میکند

پژهشگران دانشگاه میشیگان  امریکا اعلام کردند: که آزمایشات نشان داده که زنجبیل سلولهای سرطانی را از بین می برد.

 همچنین تحقیقات  نشان داده که زنجبیل بعنوان یک ادویه و مصرف آن بصورت نوشیدنی قادر است از تبدیل سلولهای سرطانی به سلولهای مقاوم به در مان جلوگیری کند.

متخصصان ا نگلیسی می گویند:با توجه  نتایج به دست آمده در آینده امکان تهیه داروی جدید جهت درمان سرطان از زنجبیل وجود دارد .لازم است آزمایشات بیشتری جهت کشف خواص آن بخصوص خاصیت ضد التهاب آن انجام گیرد.

زنجبیل در کمک به معالجه غش وخواص ضد التهاب آن معروف است .

  تحقیقات دانشمندان امریکایی امید تازه جهت درمان سرطان به وسیله زنجبل ایجاد کرده است.

 محققان از پودر زنجبیل که درفروشگاهای عطاری به فروش می رسد استفاده نموده ،وآنراحل کرده ،وبر روی سلولهای سرطانی قرار دادند،که نتیجه آن ازبین رفتن تمام سلولهای سرطانی در تمام موارد  انجام شده گردید

چیزی که امید بیشتری داده کیفیت ونحوه از بین رفتن سلولهای سرطانی است.

 آزمایشات نشان داده که از بین رفتن سلولهای سرطانی به دو حالت انجام گرفته است:

حالت او ل خودکشی سلولهای سرطانی

دومی خود خوری سلولهاست

ربیکا لیو تهیه کننده گزارش این تحقیقات می گوید: اغلب بیماران سرطان تخمدان، چندین بار به این بیماری مبتلا می شوند، که در نهایت سبب مقاوم شدن سلولهای سرطانی نسبت به داروهاکه آنهارا به طرف خودکشی سوق می دهند، می شود

ربیکا لیو اضافه می کند :اگر زنجبیل بتواندخاصیت خود خوری سلولها را علاوه بر خاصیت خودکشی آنها  را ایجاد کند،امکان آن وجود دارد ،که بتوانیم جلو مقاوم شدن سلولها را در برابر درمان شیمیایی فراهم نماییم.

محققان هشدار می دهند ،که نتایج بدست آمده هنوزدر مراحل اولیه بوده ونیاز به انجام آزمایشات بیشتری بر روی حیوانات حهت شناختن اثار آن وجود دارد.

پژوهشگران اضافه می کند ،که عقیده غالب بر این است که زنجبیل تقریبا اثار جانبی نداشته وتولید آن به صورت کپسول سهل وآسان است.

از سوی دیگر هنریکروفت ازهئیت پژوهشگران سرطان در انگلیس می گوید:که نتایج تحقیقات قبلی نشان می دهد که خاصیت زنجبیل در جلو گیری از رشد سلولهای سرطانی ممکن است در آینده منجر به تولید دارویی از زنجبیل گردد

 

علی سواری 

 

منبع: BBCArabic.com

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در دوشنبه یازدهم اردیبهشت 1385 و ساعت 11:44 |

 

 • رعايت بهداشت در آشپزخانه

با كتري هاي خطرناك سريعا در مكانهاي مرطوب همانند دستمال ها و اسفنج آشپزخانه , ظرف شويي و ظروف حمل و نقل مواد غذايي رشد مي كنند. ظرف شويي , سطوح و ميزهاي آشپزخانه , سطل اشغال , پيشخوان

و محل اتصال لوله ها را به طور منظم تميز و پاكيزه نگهداريد. به اين منظور مرتبا آنها را با آب داغ و ماده پاك كننده بشوئيد. مي توانيد از محلول هاي سفيد كننده استفاده نموده و سپس آبكشي نماييد.
تمامي قسمت هاي وسايل و ابزار تهيه موادغذايي همانند چرخ گوشت و مخلوط كن را پس از استفاده با آب داغ و ماده پاك كننده شستشو نماييد مي توانيد از يك محلول سفيد كننده نيز استفاده نماييد.
تخته هاي برش كه براي گوشت قرمز و مرغ و ماهي و فرآورده هاي دريايي استفاده مي شود لازم است جدا از ساير تخته ها باشد. توصيه مي گردد از تخته هاي پلاستيكي استفاده شود به واسطه اين كه شستشوي آنها راحت تر صورت مي گيرد. تخته هاي برش را پس از هر بار مصرف تميز نماييد.
تمامي ظروفي كه براي موادغذايي خام استفاده مي كنيد تا قبل از استفاده مجدد بايد به خوبي تميز شده و سپس مورد استفاده قرار گيرد و تا حد الامكان از ظروف خشك استفاده نماييد.
 

دستهايتان را براي 20 ثانيه با صابون و آب گرم قبل و بعد از حمل و نقل مواد غذايي به ويژه گوشت و ماهي و فرآورده هاي دريايي شستشو نماييد. استفاده از دستكش در صورت بيماري و يا بريدگي دست ها الزامي است به واسطه اين كه دستكش ها مي توانند باكتريها را جابجا نمايند توصيه مي شود آنها را به طور مرتب شستشو نماييد. حوله , اسفنج و دستمال هاي  آشپزخانه را به طور مرتب بشوئيد. قبل از باز كردن كنسروها ,

درهايشان را شسته و مانع از تماس در با محتويات داخل كنسروها شويد. تيغه هاي در باز كن را در هر دفعه مصرف بشوئيد.  موادغذائي را از كف آشپزخانه جمع آوري نموده و كليه غذاها را در ظروف در بسته نگهداري نماييد.

 • رعايت بهداشت يخچال و فريزر

نگهداري غذا در يخچال منجر به كند شدن رشد باكتري ها مي شود. از كاركرد صحيح يخچال خود مطمئن باشيد. درجه حرارت بايد4 درجه سانتيگراد يا كمتر باشد . به طور مرتب دماسنج را تنظيم كنيد. تا حد الامكان در يخچال و فريزر را كمتر باز نماييد.
گوشت قرمز , مرغ , ماهي و فرآورده هاي دريايي در طبقات زيرين يخچال نگهداري نموده و از آلودگي ساير موادغذايي با شيره آنها جلوگيري نماييد. درجه حرارت فريزر بايد زير « 18 ـ » سانتيگراد باشد . اين درجه حرارت رشد بسياري از باكتري ها را متوقف مي كند.
گوشت قرمز و مرغ و ماهي و فرآورده هاي دريايي در ظروف مخصوص و در طبقات زيرين فريزر نگهداري نماييد. از قرار دادن بيش از اندازه موادغذايي در داخل فريزر خودداري نماييد تا جريان هواي خنك به راحتي در گردش باشد.
هر ساله افراد بيشماري در اثر خوردن غذاي ناسالم بيمار شده و برخي نيز فوت مي كنند. به شما جهت حفظ خود و خانواده تان از بيمارهاي ناشي از غذا توصيه مي شود كه غذاي سالم بخريد , غذاي را به طور صحيح نگهداري كنيد , غذا را به طور صحيح پخت و تهيه نمائيد و زماني كه به سالم بودن غذاي مشكوك مي شويد آن را نخوريد به موارد ذيل دقت نمائيد.

 • غذاي سالم بخريد

از مغازه و فروشگاه هايي خريداري نمائيد كه تميز و پاكيزه باشد.  از خريد موادغذايي با بسته بندي پاره خودداري نمائيد.  از خريد كنسروهاي باد كرده , زنگ زده و يا فرو رفته خودداري نمائيد.
گوشت خام را از مغازه هايي كه آنها را در يخچال نگهداري مي كنند , تهيه نمائيد.  تخم مرغهايي را خريداري نمائيد كه تميز و بدون شكستگي باشد همچنين مطمئن باشيد كه آنها را در يخچال نگهداري مي كنند.
از خريد غذاهاي منجمد شده كه بيش از اندازه به صورت منجمد نگهداري شده است خودداري فرمائيد. به تاريخ ساخت و انقضا بر روي محصولات خريداري شده به ويژه شير و پنير و غذاي كودك دقت نمائيد.

 • غذا را به نحو صحيح نگهداري نمائيد

از كاركرد صحيح يخچال تان مطمئن باشيد تا بيش از 4 درجه سانتيگراد نباشد اگر يخچال تان دماسنج ندارد حتما يك فقره براي آن تهيه نمائيد. غذاهاي فاسد شدني را سريع يخچالي كنيد.  باقيمانده غذاها را سريعا  دريخچال بگذاريد و بر روي اجاق گاز يا ميز آشپزخانه براي مصرف ساير

 اعضا خانواده رها ننمائيد و در صورت نياز به ميزان لازم آن را از يخچال برداشته و گرم كنيد.
تمام محصولات كنسروي , كمپوت , مايونز پس از باز شدن در يخچال نگهداري نمائيد.  غذاي گرم بالاي 60 درجه سانتيگراد نگهداري نمائيد . غذاي سرد را پايين 4 درجه سانتيگراد نگهداري نمائيد .

 • غذا را به طور صحيح پخت و تهيه نمائيد

دست ها را براي مدت 20 ثانيه با آب صابون و آب گرم قبل از حمل و نقل مواد غذايي و پس از حمل موادغذايي خام مثل گوشت بشوئيد. تخم مرغ ها را كاملا بپزيد تا زرده و سفيده آن سفت شود.  در تهيه سالاد , تمام اجزاي تشكيل دهنده آن را قبل از مخلوط كردن در سرما نگهداري كنيد.  اگر حين تهيه غذا مجبور شديد به تلفن پاسخ دهيد تا دستهايتان با صورت , مو , بيني , چشم يا كودكتان تماس يافت آنها را بشوئيد. تخته هاي برش گوشت خام , غذاي پخته , ميوه و سبزيجات جدا از هم باشد و حدالامكان غير چوبي بوده و پس از هر بار مصرف با آب و ماده پاك كننده بشوئيد

 منبع:

www.iranmania.com/nutrition/preservation/kabab.asp

+ نوشته شده توسط علی سواری در شنبه نهم اردیبهشت 1385 و ساعت 10:17 |

 

گوشتهاي چرخ کرده به دليل ترکيبي از مواد مختلف ، مستعدترين ماده غذايي براي آلودگي هستند.   در دو دسته از موادغذايي امکان آلودگي و مسموميت بيشتري وجود دارد، گوشت و فرآورده هاي لبني نسبت به ديگر مواد غذايي محيط مساعدتري براي آلودگي و مسموميت دارند.

بدترين شکل نگهداري گوشت در فضاي خارج از يخچال و بهترين نوع آن نگهداري در فريزر است. هر چند ميکرب در يخچال رشد کندتري دارد، ولي اين رشد متوقف نمي شود و گوشت تنها چند ساعت مي تواند در يخچال سالم بماند.

متاسفانه بيشتر مسموميت ها زماني رخ مي دهد که ظاهر گوشت و طعم و رنگ آن کاملا طبيعي است ، بنابراين تنها زماني مي توانيم مطمئن باشيم که فرض کنيم در همه گوشتها احتمال آلودگي وجود دارد.
 

اگر گوشت پخته شده به صورت گرم چند ساعت داخل فر نگهداري شود، مستعد آلودگي به ميکرب است.  هپاتيت ، سقط جنين و مننژيت از عوارض غذاهاي آلوده بخصوص گوشت آلوده است.

اگر غذاي پخته شده قرار است براي مصرف بعدي استفاده شود، حتما آن را از زماني که حرارت خود را از دست نداده داخل فريزر قرار دهيد و بعد براي مصرف مجدد آن را کاملا بجوشانيد، تا اگر ميکربي در آن وجود دارد، از ميان برود.

+ نوشته شده توسط علی سواری در دوشنبه چهارم اردیبهشت 1385 و ساعت 14:32 |

 

شير منبع غني از کلسيم است و نقش عمده کلسيم در تشکيل استخوان و دندانها مي باشد . شير و فرآورده هاي شير بخاطر مقدار کلسيم کافي ، آساني هضم و ارزاني از بهترين منابع کلسيم مي باشند . شير بدون چربي و شيري که چربي آن گرفته شده از نظر کلسيم بر شيرکامل ارجحيت دارد . زيرا وقتي که چربي شير که مقدار جزئي کلسيم دارد گرفته شود ،

بجاي آن شيرکلسيم دار جانشين مي شود که پرارزشتر است . يک فنجان بستني از لحاظ مقدار کلسيم تقريباً با نصف فنجان شير برابر است . شيرپاستوريزه بايد حتماً در داخل يخچال بين صفر تا ۴ درجه بمدت حداکثر ۴۵ ساعت نگهداري شود.

از نگهداري شير پاستوريزه در خارج از يخچال خودداري شود . بعد از مصرف شير پاستوريزه ، شيشه خالي را با آب سرد شستشو دهيد. از انداختن درب آلومينيومي و يا ساير اشياء به داخل شيشه هاي شير پاستوريزه خودداري نمائيد .

چنانچه شيرپاستوريزه بيش از 48 ساعت در يخچال باقي بماند و علائم قساد و بريدگي در آن مشاهده نشود قبل از مصرف آن را حداقل بمدت 1 دقيقه بجوشانيد .

 •  توصيه هاي لازم در مورد فرآورده هاي شير

از مصرف خامه غيرپاستوريزه خودداري نمائيد .

کره بسته بندي شده پاستوريزه تنها بمدت يک هفته در داخل يخچال قابل نگهداري است . براي مدت بيشتر بايد داخل فريزر نگهداري شود .

از مصرف کره غيرپاستوريزه و بصورت مستقيم خودداري کنيد .

توجه : کره غيرپاستوريزه و فله را ميتوان بعنوان کره آشپزخانه مصرف نمود .

بستني هاي سنتي بايد از شيرپاستوريزه تهيه شوند .

از مصرف هر گونه بستني با رنگ مصنوعي خودداري کنيد .

از مصرف پنير تازه بپرهيزيد .

پنير تازه در صورتي قابل مصرف است که به مدت ۲ ماه از آب نمک و داخل يخچال باقي بماند تا عاري از آلودگيهاي ميکروبي گردد .

هنگام خريد کشک مايع دقت کنيد تا علائم کپک زدگي و بوي نامطبوع نداشته باشد .

کشک مايع را قبل از مصرف به مدت 10 تا 20 دقيقه بجوشانيد .

 • ‌توصيه هاي لازم در مورد شيرخام ( غيرپاستوريزه )

اگر اجباراً از شيرخام استفاده مي کنيد حتماً آنرا جوشانده و ۱۰ دقيقه در حال جوش بهم بزنيد . شيرخام را قبل از جوشاندن در يخچال نگذاريد .

چنانچه در هنگام جوشاندن شيرمقداري از آن در محوطه آشپزخانه ريخت ، بايد حتماً محل کاملاً شسته شود . از مصرف مجدد کيسه هاي پلاستيکي که قبلاً شيرخام در آن بسته بندي شده جداً خودداري گردد .

 

ظروف مورد استفاده شيرخام بايد پس از مصرف با آب و مايع ظرفشويي شسته شده و با آب سالم آبکشي شود . نهايتاً سعي کنيد از شيرپاستوريزه استفاده شود . گاهي بر شيرفاسد جوش شيرين مي زنند که دلمه نبندد بنابراين شيرکيلويي خريداري نشود

نقل از:www.iranmania.com/nutrition

+ نوشته شده توسط علی سواری در دوشنبه چهارم اردیبهشت 1385 و ساعت 8:14 |

 

به استناد گزارش دولتی بریطانیا تغیرات جوی بیشترین اثرات سوئ خود را بر فقرای جهان در اسیا و افریقا وارد می کند

در این گزارش خشکسالی از یک طرف وسیلابها ی ناشی ازاز تصاعد گاز دی اکسید کربن در کشورهای پیشرفته منجر به آسیب رساندن به مردم ساکن در کشور های ، که کمکهای خارجی دریافت می کنند

این گزارش اضافه می کند که انتشار گازها موجب افزایش بلاهای طبیعی می شود.به عنون مثال بر بالا آمدن آب دریا هاواقیانوسها در نتیجه افزایش درجه حرارت زمین هشداری است که می تواند نیمی از تلاشهای انجام شده در خصوص بهبود وضع اقتصادی بنگلادش را از بین ببرد

همچنین این گزارش بیان می دارد که این پدیده(گرم شدن زمین)موجب کاهش محصولات کشاورزی در هند به حد یک چهارم فعلی می گردد

ودر افریقاجمعیت در معرض خطر سیلابهای ساحلی از یک میلیون به هفتاد میلیون نفر در سلل 2080وشش میلیارد دلار زیان خواهد رسید

این گزارش نشان می دهد که بلایای طبیعی سالیانه هزینه ای بالغ بر شش میلیارد دلار برسازمانهای جهانی وارد می کند

از طر فی مطالعه ای که توسط مجله علمی ساینس امریکاانجام شده نشان می دهد که سطح آبهای زمین طی قرون آینده به طرز فا جعه انگیزی بالا خواهدآمد این امر ناشی ازاستمرار تصاعد گازهای گلخانه ای به میزان فعلی است

تجزیه وتحلیلی که با کامپیوتر انجام گرفته نشان می دهد افزایش درجه حرارت زمین طی پانصد سال آینده منجر به ذوب یخهای قطبی گریلند و نیمی از یخهای غرب قاره منجمد جنوبی خواهد شد

منبع BBCArabic.com:

ترجمه:علی سواری

+ نوشته شده در دوشنبه هفتم فروردين 1385ساعت 13

+ نوشته شده توسط علی سواری در یکشنبه سوم اردیبهشت 1385 و ساعت 12:31 |

 

v    معنی اصطلاحات

1-گندزدایی :عبارت است از نابودی عوامل بیماری زا از روی محیطهای غیر زنده مانند: لباسها ، ظروف، ابزار کار ، اماکن و غیره مانند پرکلرین ، هالامید و غیره

2-ضد عفونی : عبارت است از نابودی عوامل بیماری زا از روی بافتهای زنده مانند ضد عفونی زخمها سوختگیها و غیره ضدعفونی کنندهاازقبیل ساولن ، بتادین و غیره

3- استریل کردن: عبارت است از بین بردن تمام میکروبهای بیماری زا و غیر بیماریزاکه شامل تمام موجودات زنده از ازروی محیط میشود که این عمل در گندزدایی و ضد عفونی صورت نمی گیرد و فقط عوامل بیماری زا از بین می روند ،مانند استفاده از شعله، اتوکلاو و اشعه و غیره

4-مواد پاک کننده :مواد یا ترکیباتی که در اثر حل شدن آنها در آب باعث کاهش کشش سطحی بین سطح و مواد می شوند که خود موجب پاک و تمیز شدن سطوح مختلف از مواد ناخواسته و کثافات می شوند.پاک کنندههامانند تاید ،صابون ها ، ریکا و شامپو

 

غلظت مواد در گندزدایی بیشتر از ضدعفونی است.بعضی از مواد پاک کننده ضدعفونی کننده هم هستند ولی هدف اصلی مصرف پاک کننده ها تمیز کردن سطوح بوده نه ضد عفونی آنها

 

v    مراحل ضدعفونی یا گند زدایی

1- شستشو به کمک مواد پاک کننده محلهای مورد نظر را با آب و مواد پاک کننده شستشو می کنیم شستشو باید طوری انجام گیرد که کثافات و انواع جرم موجود در سطوح موردنظر زدوده شود چون در غیر اینصورت مواد گندزدا اثرخودراازدست داده ویاتاثیرکمتریبرروی عوامل بیماریزاخواهندداشت.مصرف مواد پاک کننده براساس تجربه و به مقداری است که لکه ها و کثافت بصورت کامل برطرف شود.

2-  گند زدایی و ضدعفونی محلهای مورد نظر : با انتخاب یک ماده گندزدایی مناسب براساس دستورالعمل محلها راگندزدایی ویا ضدعفونی می کنیم .

3- بعضی از مواقع باید محل و یا ابزار بعد ازگندزدایی ویا ضدعفونی دوباره شستشو شود مانند هنگام استفاده از جوهرنمک و یا ضدعفونی ملافه و لباسها

 

 

v    توصیه های ضروری برای افرادی که با مواد گندزدا سرو کار دارند

1-دستورالعمل قید شده بر روی برچسب ظروف حاوی موادضدعفونی به دقت خوانده و به آن عمل کنید.

2- به تاریخ انقضای ماده گندزدا توجه کرده و از مصرف موادی که تاریخ آنها گذشته، خودداری کنید چون مواد تاریخ گذشته تأثیر کمتری برعوامل بیماریزا خواهند داشت.

3-در هنگام کار با مواد گندزدا حتماً از لباس کار مناسب از قبیل روپوش کار کامل ، دستکش ، چکمه و ماسک استفاده کنید.

4-قبل از مصرف مواد گندزدا تا حد امکان چرک ،کثافات و لکه هاازروی سطوح پاک شود.

5-از ترکیب و اختلاط پاک کننده و مواد گندزدا بپرهیزید زیرا ممکن است اثر آنها از بین می رود مانند :در صورت اختلاط صابون و ساولن اثر ساولن از بین می رود.

6-دو محلول گندزدا با هم بکار نبرید مگر یکی از انها الکل باشد.مثلاً مصرف سفیدکننده با جوهرنمک باعث تشکیل گاز سمی خطرناکی میشود.

7- برای ساختن محلول گندزداوضدعفونی از ظرف تمیز و خشک استفاده کنید.

8-هنگام تهیه محلول براساس دستورمصرف عمل کنید.زیرا کم و زیاد کردن غلظت باعث کاهش اثر و کارایی و یا مصرف غیر ضروری که خوداسراف تلقی میشود وهمچنین احتمال ایجاد خطر برای خود و دیگران وجود دارد.

9-محلول تهیه شده هر بخش در همان بخش استفاده کنید و مازاد آن را برای روزهای بعد نگهداری نکنید .محلول باید بصورت روزانه تهیه شود.

10-از مواد گندزدا مختلف برای ضدعفونی بخشها استفاده کنید تا از ایجاد مقاومت میکروبها جلوگیری شود.

دستورالعمل مصرف بعضی از گندزداهای مورد استفاده در بیمارستان ومراکزدرمانی

ردیف

نام تجاری

ماده مؤثره

مورد مصرف

1

اخگر،هامان ،معجزهو غیره

بنزاکلونیوم کلراید

1-مصارف بیمارستانی:قسمتهای مختلف بیمارستانی ،لباس ،ملافه ها ،بصورت یک درصد یعنی یک لیتر درصدلیترمورد مصرف فرارمی گیرد2-مصارف خانگی ،هتل ها،اماکن عمومی و غیره بصورت 250/1 یعنی به نسبت یک قسمت در دویست و پنجاه قسمت آب

2

افروز

لیگورگزیلنون و دی کلرمتاگزیلنون و تریننون

1-مصارف بیمارستانی:برای قسمتهای مختلف بیمارستان از محلولی با غلظت 10/1 استفاده می شود2-مصارف عمومی و خانگی از محلولی باغلظت 20/1 استفاده میشود

3

هالامید

کلرآمین-t

1-  مصارف بیمارستانی از محلول با غلظت 5 در هزار یا 50 گرم در ده لیتر آب(در حدود 4 قاشق غذاخوری)

2-برای مصارف عمومی و خانگی از محلول 3 در هزار استفاده میشود

4

جوهر نمک

اسیدکلریدریک

برای جرمگیری و ضدعفونی کاشی و موزائیک کف،دیوارها بخصوص در سرویسهای بهداشتی و نسبت مساوی آب مخلوط کرده و مصرف میشود یعنی به ازای هر لیتر جوهرنمک یک لیتر آب و بعد از گذشت ربع ساعت محلهای مورد نظر باید با آب شستشو شود

5

کرئولین

کروزل

برای ضد عفونی سرویسهای بهداشتی و مجاری فاضلاب که با غلظت 5%مصرف میشود بعضی از مشتقات آن ترکیبی از حشره کش ها در آن وجود دارد که باعث از بین بردن حشراتی مانند سوسک و غیره می شود

6

دتول

کلروگزیلنون

در مصارف بیمارستانی که برای هر ده لیتر 75 سی سی از دتول با آب مخلوط میشود

7

مایع سفیدکننده یا آب ژاول یا کلرین

هیپوکلرید سدیم کلرفعال 5 %

در مصارف بیمارستانی بصورت 5-1 درصد بکار می رود ولی در موارد خاص مانند :تمیزکردن لکه های خونی بصورت ده درصد مورد استفاده قرار می گیرد

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در سه شنبه بیست و نهم فروردین 1385 و ساعت 10:39 |

عادات غذایی مانند هر عادت دیگر اکتسابی است.

هر فعل خاصی در اثر تکرار، بعداز مدتی ، انجام آن برای فرد سهل وآسان میشود.و بصورت عادت در می آید.

بهمین دلیل است که کارهایی که بصورت مکرر انجام می گیردباید کارهای صحیح ودرست باشندچون این عادات بیان گر شخصیت افراد در آینده می شود .

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این عادات غذایی وسیله است ،جهت استفاده وبهره برداری ازغذاههای موجود در طبیعت است

که بعضی از انها صحیح وبعضی دیگرغلط می باشند.که ضرر انها به سلامتی فرد وارد می شود.

بعضی از عادات غلط به صورت زیر بیان می شود:

1- بی توجهی به صرف صبحانه:عده زیادی از مردم در اثر تنگی وقت ویا بی اشتهایی در صرف صبحانه اهمال می ورزند،ولی اگر بدانیم که بعد از 8ساعت خواب شبانه معده ما خالی شده وهمچنین بیشترین فعالیت کاری هر شخص در محدوده زمانی صبح تا ظهر انجام می گیرد،وهمچنین بدانیم که وعده صبحانه می تواند یک سوم احتیاجات غذای فردرا تامین  کنداهمیت صبحانه را در ک خواهیم کرد،وخود را برای صرف آن عادت خواهیم داد ،جهت ایجاد این عادت، فرد بایدبا صرف مقدار کمی غذا در صبح شروع کرده و به مرور زمان مقدار آن را بیشتر کند.

2-مصرف زیاد نوشابه های گاز دار ومایعات در هنگام صرف غذا:به خصوص جوانان ونوجوانان این عادت غلط را در هنگام تناول غذا انجام می دهند. مصرف زیاد مایعات در هنگام غذا خوردن باعث احساس سیری کاذب شده وباعث می شودکه فرد قبل از دریافت نیاز های ضروری خود احساس کم اشتهایی نسبت به غذا کند.

بدین ترتیب فردموادلازم جهت هظم غذا دریافت نمی کندو سوئ هاظمه دچار می شود که این امر بعلت وجود گازها ،که توسط فرد احساس نمی شود.

3- مصرف چای وقهوه قبل ازتناول وعده های غذایی بخصوص در اوایل صبح:این عادت در کارکنان ادارات که چای وقهوه در دفتر کار خود بدون در نظر گرفتن زمان معین و به یک عادت  روزانهتبدیل شده  است،این عادت غلط است  چون چای وقهوه جدار داخلی معده را با لایه ای ازکتین می پوشاند.

وباعث کاهش ترشح شیره آنزیمهای هظم کننده غذای معده در هنگام تناول غذا شده ودر هضم غذا  ایجاد اشکال می کند .

4- صرف غذا در بین وعده های اصلی : بعضی افراد در اثر عدم داشتن برنامه منظم غذایی ویا عدم سیر شدن اقدام به تناول غذا در بین وعده ها اصلی می کنند ،این عادت غلط باعث بهم خوردن  عمل گوارش می شود.وهمچنین باعث ابتلای اشخاص به بعضی از بیماریها مانند چربی می شود علت این امر این است  که فرد ماد غذایی بیشتر از نیازروزانه خود در یافت می کند.

بعضی افرادبه علت عدم مصرف ماد غذایی غنی ومتنوع بعضی از ماد مورد نیاز خودرا دریافت نمی کند.

5- عادت مصرف غلط مخلوطی از شیر با قهوه یا چای :این عمل کار درستی نبوده چون دراثر مخلوط کردن شیر با چای یا قهوه باعث تر کیب پرئتئن شیر با ماده تیانین موجود در چای وقهوه شده و ماده نا محلولی تولید می کند.بدین وسیله پروتئین شیر از دست می رود.

6-خوردن نان گرم وترجیح ان بر نان سرد توسط بعضی از اشخاص: رغبت اشخاص در خوردن نان گرم به مراتب بیشتر از نان سرد است وواقعیت امر ان است که هضم نان سرد برای معده آسان است چون نسبت به نان کرم دارای رطوبت کمتری میباشد واین امر باعث میشود که مایعات معده را بیشترجذب کرده و بطور کامل هظم می شود ولی نان گرم تازه چون دارای رطوبت بیشتری نسبت به نان سرد ونشاسته موجود در آن به طور کاما حل نشده ، باعث میشود که مایعات معده را کمترجذب کند ودر نهایت هضم غذا با اشکال روبرو  میشود

7-بعضی ازافراد جهت کاهش وزن خود ازنان برشته استفاده میکنند.واعتقاد دارند که مقدار کالری آن کمتر از نانهای دیگر است .ولی واقعیت این است که از نظر مقدار کالری فرقی نداشته واختلاف آن با نان های دیگر دراین است که هضم آن اسان تر است چون برشته کردن آن باعث کم شدن مقدارآب موجود در ان وتبدیل نشاسته به قند های ساده می شود.

در واقع مراحل هضم غذا را کاهش می دهد

8-ارزش غذایی آبمیوه تازه مانند خود میوه است:ولی واقعیت این است که آبمیوه مقدار قند آن بیشتر ومقدار الیاف ان کمتراز میوه تازه است، میوه تازه مقدار الیاف بیشتری دارد که برای پیشگری از ابتلا به بعضی از بیماریها لازم وضروری است ،بخصوص بیماریهایی که در تنظیم مقدار قند خون موثر وباعث کاهش گلسترول در خون میشود وباعث کاهش بتلا به بعضی از سرطانها بخصو ص سرطان روده واثنی عشری می شود

 ترجمه: علی سواری

منبع:/www.roro44.com/geturl.php?url=2048

 

+ نوشته شده توسط علی سواری در دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1385 و ساعت 11:41 |
 1.  

هنگامی  که ازسوء تغذیه بحث میکنیم عده ای گمان می کنندکه سوئ تغذیه فقط درمناطق فقیرنشین وبه دلیل  کمبود مواد غذایی بوجود می آید.

ولی سوء درمناطق پیشرفته هم بدلیل انتخاب نامناسب ماده غذایی هم رخ می دهد .

سوء تغذیه بعنوان کاهش یکی از عناصر اساسی(مغذیها) یا انرژ ی ،پروتین که جسم نیاز مند آنهاست شناخته میشود.سوئ تغذیه در تمام سنین اتفاق می یفتتدولی درسن کودکی بدلیل سرعت رشدونمو وساخت وساز جسم وبدن جهت رشدنموکامل وپیشگیری ازخیلی بیماریها نیازمندهمه عناصرغذایی است ازاهمیت خطرناکتری برخوردار است.

ازعوارض سوء تغذیه که ممکن است درنتیجه کاهش یک یا چندعنصر غذایی رخ می دهد شامل:

-         کاهش فعالیت ونشاط وافزایش افسردگی واضطراب

-         کاهش میل به غذا

-         کاهش رشدوقدووزن مناسب

-         کم خونی ناشی ازفقر آهن

-         ضعف ایمنی بدن قرار گرفتن کودک درمعرض بیماریها

 

از مهمترین علل سوءتغذیه دراجتماعات بعضی ازعادات غلط غذایی است

-         انتخاب غذای با ارزش کم غذایی که توسط کودک برای مدت طولانی که بدون دخالت والدین رخ می دهد.

-         عدم تناول صبحانه واهمیت ندادن به ارزش غذایی آن، که کودک نیازهای خود را باخرید غذاهای سرشاراز مواد قندی تامین می کند.

-         عدم مصرف میوه،شیر،سبزیجات برای مدت طولانی

-         وفور غذاهایی نظیر شرینیجات ،چیپس،نوشابه های گازداروشربتها که منجربه اختلال دراشتها وعادت به خوردن شرینیجات(ذائقه شیرین)

-         پناه بردن به غذاهای آماده کهچنین غذاهایی ازنظر مواد معدنی وویتامینها فقیربوده وازنظرچربیهاومواد قندی غنی می باشد

به همین دلیل مرحله کودکی از مناسبترین مراحل برای ایجاد عادات مناسب غذایی دربین کودکان است.چراکه کودک اغلب ازوالدین ودوستان ومحیط پیرامون خود تقلید می کنند بهمین دلیل بایدآنها رابه کسب عادات ذیل ترغیب نمود:

-         والداین خوددرانتخاب روش غذایی صحیح برای فرزندان خود الگو شوند.وبه آنچه می گویند وبه اداب سفره پایبند باشند مانند اکتفا نکردن به یک نوع غذای خاص

-         ترغیب وتشویق فرزندان به مصرف صبحانه با مشارکت والدین تناول صبحانه باعث افزایش تمرکز وهوشیاری وانرژي مورد نیاز دانش آموزرا تامین می کند

-         تامین میوه، سبزیجات ،انواع نان، بیسکویت ،شیر،کره وعادت دادن کودکان به مصرف آنها از سن پایین

-         به کودکان اجازه دهیم مقدار غذا بر حسب اشتها خود انتخاب کنند .وآنهارا ملزم به تناول مقادیر بیشتر ویا احساس وابستگی غذای خاص نکنند

-         آنهارا یک دفعه از خوردن شیرینیجات منع نکنیم چرا که این امر موجب می شود که کودک بطور مخفیانه بهمراه دوستان وهمسالان خود آنها رامصرف کند

گردآوری:علی سواری

+ نوشته شده توسط علی سواری در شنبه بیست و ششم فروردین 1385 و ساعت 12:18 |